Strona głównaWiadomościŚwiatEuropejskie państwo rozszerza współpracę z Chinami. Rząd podpisał szereg decyzji

Europejskie państwo rozszerza współpracę z Chinami. Rząd podpisał szereg decyzji

-

- Reklama -

Rząd Serbii przyjął szereg decyzji niezbędnych do pogłębienia współpracy z Chinami, m.in. w dziedzinach rozwoju technologicznego, współpracy gospodarczej i nauki – wynika z komunikatu serbskiego rządu.

„Przyjęto dokumenty w obszarach edukacji, nauki, innowacji, rozwoju technologicznego oraz współpracy gospodarczej i technicznej w zakresie infrastruktury” – podano w oświadczeniu.

Przywódca Chin Xi Jinping odwiedzi Serbię w dniach 7 i 8 maja. Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić powiedział, że podczas wizyty w Belgradzie „zainicjuje on projekty przyspieszonego rozwoju technologicznego w tych dziedzinach, w których nie ma (w Serbii) wystarczającej wiedzy, od robotyki, technologii satelitarnej, latających samochodów do wielu innych rzeczy”.

Poprzednim razem Xi odwiedził Serbię w 2016 roku, obecnie przyjeżdża do tego kraju z okazji rocznicy zbombardowania ambasady chińskiej podczas nalotów NATO z 1999 roku. Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi zapowiedział, że wizyta posłuży „scementowaniu żelaznej przyjaźni”, łączącej jego kraj z Serbią.

W październiku 2023 roku liderzy Serbii i Chin podpisali w Pekinie umowę o wolnym handlu, obejmującą 10 412 produktów serbskich oraz 8 930 chińskich. Komentując wydarzenie rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano przypomniał, że przed wstąpieniem do Unii Europejskiej Serbia będzie musiała wystąpić z wcześniej zawartych umów o wolnym handlu z innymi krajami.

Źródło:PAP

Najnowsze