Strona głównaWiadomościŚwiatMakabryczna śmierć katechety. Jego ciało znaleziono następnego dnia

Makabryczna śmierć katechety. Jego ciało znaleziono następnego dnia

-

- Reklama -

W ostatnich dniach doszło do porwania i morderstwa katechety w Burkina Faso w Zachodniej Afryce. Działania terrorystów potępiła papieska fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN).

W wydanym komunikacie Fundacja podała, że w czwartek wieczorem terroryści porwali katechetę Edouarda Yougbare. Jego zwłoki znaleziono następnego dnia rano w pobliżu Zigni.

Lokalne źródła podają zaś, że wraz z katechetą, który był członkiem parafii Saatenga w Fada Gourma w Burkina Faso, porwano i zamordowano więcej osób.

– Jesteśmy załamani stratą Yougbare. Wiernie służył swojej społeczności, a jego śmierć jest druzgocącym ciosem dla mieszkańców Saatenga – powiedziała dyrektor ds. prasy i public relations ACN International María Lozano.

– Katecheci w Burkina Faso są na pierwszej linii frontu, ryzykując życie dla dobra swoich ludzi. Zaledwie dwa miesiące temu w diecezji Dori zamordowano innego katechetę, który prowadził niedzielną celebrację w kaplicy – dodała.

ACN podkreśla, że w ostatnich latach drastycznie pogorszyło się bezpieczeństwo, „a chrześcijanie są szczególnie celem grup terrorystycznych inspirowanych islamskim ekstremizmem”. Fundacja zachęca też wiernych do modlitwy za rodziny ofiar i ludność Saatenga, którą dotknęły te tragiczne wydarzenia.

Nie jest to niestety odosobniona sytuacja w Burkina Faso. 25 lutego podczas niedzielnej Mszy św. W Essakane w diecezji Dori zginęło 15 chrześcijan, a dwóch innych zostało rannych. Był to wynik ataku terrorystycznego.

Wcześniej, w styczniu 2023 roku w diecezji Dédougou doszło do zamordowania przez nieznanych sprawców 67-letniego o. Jacquesa Yaro Zerbo. Sprawcy byli uzbrojeni. Do zbrodni doszło w północno-zachodniej części kraju. W 2019 roku natomiast pochodzący z Hiszpanii salezjanin o. Fernando Hernández został zamordowany przez byłego kucharza w ośrodku salezjańskim w Bobo Dioulasso.

Źródło:ACN

Najnowsze