Izba Reprezentantów przegłosowała w sobotę pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów. Głosowanie oznacza odblokowanie trwającego od miesięcy impasu w Izbie i otwiera drogę do wznowienia wsparcia dla Ukrainy w przyszłym tygodniu.
Projekt poparła zdecydowana większość kongresmenów obydwu partii, stosunkiem głosów 311-112. Za ustawą zagłosowali wszyscy Demokraci i mniejszość Republikanów (101 z 213).
Wcześniej Izba przegłosowała też ustawę zawierającą zestaw innych priorytetów dotyczących bezpieczeństwa, w tym przepisy umożliwiające użycie zamrożonych rosyjskich aktywów (o wartości 5-8 mld dolarów) na pomoc Ukrainie i wymuszające sprzedaż TikToka przez chińskiego właściciela aplikacji.
Przegłosowano też 8-miliardowy pakiet wsparcia dla Tajwanu i wzmocnienia obrony Indo-Pacyfiku. Odrzucono poprawki, które m.in. zakładały usunięcie pomocy finansowej dla Ukrainy.
Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie jej przegłosowanie wydaje się formalnością.
311-112-1: House votes to send $60B in aid to Ukraine, including replenishing the U.S. weapons stockpile previously depleted by the war.
More Democrats (210) voted for the GOP bill than Republicans (101).
112 Republicans voted “no,” while Rep. Dan Meuser (R-PA) voted “present.” pic.twitter.com/ihNpcmJFoY
— The Recount (@therecount) April 20, 2024
Ofensywny wpis Tuska
Kwestia pomocy finansowej dla Ukrainy była przedmiotem ostrego sporu w USA od niemal pół roku. Republikanie blokowali głosowanie, a ich kandydat na prezydenta Donald Trump kilkukrotnie publicznie wypowiadał się negatywnie o takiej formie pomocy. Ostatnio nieco złagodził stanowisko i sugerował, że Stany Zjednoczone mogą pomagać, ale w formie pożyczki, a nie darowizny. W Polsce, ze strony zwolenników PiS-u, zaczyna pojawiać się narracja, że wpływ na zmianę decyzji Republikanów w Izbie Reprezentantów mogło mieć ostatnie spotkanie Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.
Tymczasem Donald Tusk zamieścił w mediach społecznościowych dość „ofensywny” wpis „Mike Johnson (spiker Izby Reprezentantów – red.), dziękuję. Lepiej późno niż za późno. I mam nadzieję, że dla Ukrainy nie jest za późno” – napisał premier w serwisie X/Twitter.
Co ciekawe, w pierwszym wpisie Tuska na początku była grzecznościowa forma „Dear”. Wpis szybko został usunięty. Kolejny był w treści taki sam, lecz bez wspomnianej grzecznościowej formy.
.@SpeakerJohnson, thank you. Better late than too late. And I hope it is not too late for Ukraine.
— Donald Tusk (@donaldtusk) April 20, 2024
W polskiej przestrzeni publicznej po przegłosowaniu pomocy dla Ukrainy zapanowała niemała euforia. Jarosław Wolski ostrzega jednak, że 61 miliardów dolarów dla Ukrainy „niewiele” zmieni sytuację na froncie.
„Źródła obecnych ukraińskich problemów są bowiem znacznie głębsze niż „tylko” brak SpW z USA i nawet szybka pomoc nie zmieni tutaj za dużo. Dowodzenie, wyszkolenie, utrata przewagi w dronach, utrata większości parasola OPL, znacząca poprawa jakości RUS wsparcia z powietrza, RUS zdolności do odtwarzania i wystawiania nowych jednostek, wiele można by wymieniać jeszcze. Niestety mld dolarów nie zasypie się problemów wynikających z kwestii organizacyjnych, dowodzenia czy też zaniedbań z 2023 roku. Zdecydowaną ukraińską porażkę militarną w tym roku widzę jako skrajnie mało prawdopodobną ale też nie będę zaskoczony jak w 1,5 roku RUS osiągną Dniepr (bez walk o Zaporoże, Dnipro, itp) jeżeli nie nastąpi drastyczna zmiana obecnych trendów” – skomentował na gorąco na Twitterze/X Wolski.
Ustawa HR 8035 dla Ukrainy przeszła!
Zatem mamy odblokowane 61mld USD przez kongres USA. Czy to zmieni sytuacje na froncie?
Niewiele.
Źródła obecnych ukraińskich problemów są bowiem znacznie głębsze niż "tylko" brak SpW z USA i nawet szybka pomoc nie zmieni tutaj za dużo.…— Jarosław Wolski (@wolski_jaros) April 20, 2024