Strona głównaWiadomościŚwiatIran zajął kontenerowiec w cieśnienie Ormuz. Indie wzywają do uwolnienia zakładników

Iran zajął kontenerowiec w cieśnienie Ormuz. Indie wzywają do uwolnienia zakładników

-

- Reklama -

Władze Indii wezwały Iran do uwolnienia 17 indyjskich członków załogi kontenerowca MSC Aries, zajętego w sobotę w cieśnienie Ormuz; na pokładzie statku znajdowało się łącznie 25 osób, w tym czterej obywatele Filipin – poinformowała w poniedziałek amerykańska stacja CNN.

W niedzielę szef indyjskiej dyplomacji Subrahmanyam Jaishankar zwrócił się w tej sprawie do swojego irańskiego odpowiednika Hosejna Amira Abdollahiana, podkreślając potrzebę „unikania eskalacji, zachowania powściągliwości i powrotu do dyplomacji”.

Doniesienia o 25 osobach na pokładzie jednostki zajętej przez Iran potwierdziła międzynarodowa firma transportowa Mediterranean Shipping Company (MSC) – przekazał CNN.

W sobotę irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli w cieśnienie Ormuz kontenerowiec MSC Aries, pływający pod banderą Portugalii. Statek należy do firmy powiązanej z Zodiac Maritime, której współwłaścicielem jest izraelski biznesmen Ejal Ofer.

Cieśnina Ormuz, znajdująca się w przewężeniu Zatoki Perskiej, jest jedynym morskim połączeniem Zatoki ze światowym oceanem. Odbywa się przez nią cała żegluga wiodąca od najważniejszych producentów ropy naftowej do ich odbiorców – głównie azjatyckich, ale także zlokalizowanych w Europie. Szacuje się, że przez Ormuz przechodzi 1/5 eksportowanej na świecie ropy naftowej.

W nocy z soboty na niedzielę Iran dokonał odwetowego uderzenia na Izrael w odpowiedzi na atak na irańską placówkę konsularną w Damaszku, w wyniku którego zginęło kilku wyższych rangą irańskich oficerów.

Iran wystrzelił ponad 300 dronów i rakiet, głównie ze swojego terytorium, jednak wyrządziły one niewielkie szkody, bowiem ogromną większość spośród nich udało się strącić siłom Izraela, USA, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Jordanii.

Źródło:PAP

Najnowsze