Strona głównaOpinieNajgorszy koszmar Bidena

Najgorszy koszmar Bidena

-

- Reklama -

Izrael liczył, że perspektywa konfrontacji z USA odstraszy Iran przed atakiem, ale po sobotniej eskalacji trudno będzie uspokoić sytuację w regionie, do czego dążył Waszyngton – komentuje sobotni atak na Izrael francuski dziennik „Les Echos”.

Konflikt na Bliskim Wschodzie jest „najgorszym koszmarem amerykańskiego prezydenta” Joe Bidena – ocenia francuski dziennik.

Waszyngton próbuje zapobiec rozprzestrzenianiu się konfliktu w regionie po ataku Hamasu na Izrael 7 października. Bidenowi „nie udało się jednak złagodzić wojowniczego zapału izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, zaangażowanego w krwawe represje w Strefie Gazy” – dodaje „Les Echos”.

„Krajom muzułmańskim regionu, które są skłócone z Iranem, trudno będzie okazać solidarność z państwem żydowskim: nie chcą urazić swojej opinii publicznej, wrogiej Izraelowi” – ocenia dziennik.

Jak podkreśla „Les Echos”, Izrael i Stany Zjednoczone „po raz kolejny zaprezentowały +zjednoczony front+, co kontrastuje z bezprecedensową krytyką Bidena pod adresem Netanjahu w ostatnich dniach za jego sposób prowadzenia wojny i dostarczania pomocy humanitarnej do Strefy Gazy”.

„Iran nigdy bezpośrednio nie zaatakował Izraela, pomimo niezłomnej nienawiści do państwa żydowskiego od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku” – przypomina francuska gazeta. „Zamiast ryzykować otwartą konfrontację, Teheran wolał finansować bojówki terrorystyczne regionie” – dodaje.

Izraelskie wojsko przygotowało się na najgorsze, „okazując zaufanie do swojej machiny wojennej i sojuszu wojskowego ze Stanami Zjednoczonymi” – dodaje „Les Echos”. Armia wezwała społeczeństwo do czujności, a szpitale do przygotowania planów alarmowych na ewentualne przyjęcie rannych.

Iran wystrzelił w nocy na Izrael ponad 300 dronów i rakiet, z czego 99 proc. z nich zostało zestrzelonych – poinformowało w niedzielę rano izraelskie wojsko. „Izrael i jego sojusznicy udaremnili irański atak” – podkreślił rzecznik armii.

Źródło:PAP

Najnowsze