Strona głównaWiadomościPolitykaZaskoczenie w najnowszym SONDAŻU. Konfederacja zbliża się do PiS

Zaskoczenie w najnowszym SONDAŻU. Konfederacja zbliża się do PiS

-

- Reklama -

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie kwietnia, wygrałaby je zdecydowanie Koalicja Obywatelska. Na podium znalazła się Konfederacja, która traci niecałe 10 pp. do drugiego PiS-u – tak „niskiej” różnicy pomiędzy tymi partiami dotychczas nie obserwowano.

Najnowszy sondaż poparcia przeprowadził CBOS. Należy pamiętać, że ta pracownia zasłynęła już z publikowania co najmniej dziwnych wyników sondażowych, często sprzyjających obecnej władzy.

Niemniej, z najnowszego sondażu CBOS wynika, że Platforma Obywatelska z przystawkami może liczyć na poparcie 35 proc. społeczeństwa. Prawo i Sprawiedliwość z przystawkami uzyskało 23 proc. głosów.

Na podium znalazła się Konfederacja Wolność i Niepodległość, którą poparło 14 proc. badanych. Kolejna jest Trzecia Droga z wynikiem 10 proc., a na granicy progu wyborczego balansuje Lewica – 5 proc.

„Pierwsze kwietniowe badanie telefoniczne zostało przeprowadzone bezpośrednio po kampanii wyborczej i po dniu wyborów samorządowych, kiedy najpierw wynik badania exit poll, a potem wynik wyborów były już respondentom znane” – zaznaczył CBOS.

Sondażownia podkreśliła ponadto, że – jak zwykle w okresie okołowyborczym – można zaobserwować większą mobilizację i wzrost decyzyjności wśród wyborców wahających się, na kogo głosować. „Odsetek odpowiedzi 'trudno powiedzieć’ w ciągu ostatnich dwóch tygodni obniżył się aż o 6 punktów procentowych, z 17 do 11 proc.” – podkreślono.

Według CBOS, „można zatem podejrzewać, że wzrost notowań rządzącej koalicji nastąpił przede wszystkim dzięki zdobyciu przychylności części niezdecydowanych wyborców”.

Badanie „Wybory samorządowe i europejskie” zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 8 do 11 kwietnia 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).

Najnowsze