Strona głównaWiadomościPolskaPILNE! Aborcja przepchnięta. Dla tych posłów życie nie jest cudem!

PILNE! Aborcja przepchnięta. Dla tych posłów życie nie jest cudem! [WYNIKI GŁOSOWANIA]

-

- Reklama -

Sejm przepchnął wszystkie cztery ustawy o aborcji, czyli zabijaniu dzieci nienarodzonych – dwie Lewicy i po jednej Koalicji Obywatelskiej oraz Trzeciej Drogi. Trafią one do sejmowej komisji nadzwyczajnej, która dopiero zostanie powołana.

Pierwszy projekt Lewicy zakłada częściową depenalizację aborcji i pomoc w niej, a drugi umożliwia zabicie dziecka nienarodzonego do końca 12. tygodnia ciąży.

Również Koalicja Obywatelska złożyła projekt ustawy, który zakłada możliwość dokonania aborcji w pierwszych 12 tygodniach ciąży.

Z kolei Trzecia Droga złożyła projekt ustawy, który przywraca stan prawny sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Wówczas aborcję można było wykonać, gdy „wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Sejm głosował czterokrotnie – nad odrzuceniem, na wniosek Konfederacji, w pierwszym czytaniu każdego z projektów. W żadnym z przypadków to się nie udało. Wszystkie cztery projekty ustaw przechodzą dalej i trafią do sejmowej komisji nadzwyczajnej. Z niej, prawdopodobnie za kilka miesięcy, ma wyjść przynajmniej jedna ustawa, która ułatwi zabijanie dzieci nienarodzonych.

Przeciwko wszystkim ustawom, tzn. za ich odrzuceniem, głosowała Konfederacja. PiS oraz Kukiz’15 w całości głosowali przeciwko trzem (za ich odrzuceniem), a w przypadku ustawy Trzeciej Drogi kilkudziesięciu posłów wstrzymało się od głosu, a kilku było za (czyli przeciw odrzuceniu). Za wszystkimi projektami (przeciw odrzuceniu) głosowali posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz ci z Trzeciej Drogi związani z Polską 2050. Klub Trzecia Droga-PSL był podzielony – część głosowała za, część przeciwko, a większość wstrzymywała się od głosu.

Aborcja. Głosowanie w Sejmie

Projekt Lewicy o depenalizacji aborcji – głosowanie za odrzuceniem

Aborcja. Głosowanie nad wnioskiem Lewicy o depenalizacji.

Projekt Lewicy o legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży – głosowanie za odrzuceniem

Aborcja. Głosowanie w Sejmie nad projektem Lewicy.

Projekt Trzeciej Drogi o powrocie do stanu prawnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego – głosowanie za odrzuceniem

Aborcja. Głosowanie w Sejmie nad projektem Trzeciej Drogi.

Projekt Koalicji Obywatelskiej w sprawie dopuszczalności aborcji do 12. tygodnia ciąży – głosowanie za odrzuceniem

Aborcja. Głosowanie w Sejmie nad projektem Koalicji Obywatelskiej.

Najnowsze