Strona głównaWiadomościŚwiatRepublika Południowej Afryki i korupcja. Kobiety w polityce nie poprawiają sytuacji

Republika Południowej Afryki i korupcja. Kobiety w polityce nie poprawiają sytuacji

-

- Reklama -

Była przewodnicząca parlamentu RPA została oskarżona o korupcję. Pani Nosiviwe Mapisa-Nqakula, lat 67, została mianowana marszałkiem parlamentu w 2021 r. W tym tygodniu została postawiona w stan oskarżenia z trzynastoma zarzutami korupcji i jednego zarzutu „prania pieniędzy”.

Afera wyszła na jaw niecałe dwa miesiące przed wyborami i stanowi poważne obciążenie dla rządzącej AKN, z której Nosiviwe Mapisa-Nqakula się wywodzi. Jest nawet członkiem wszechwładnego Krajowego Komitetu Wykonawczego (NEC) Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), który rządzi krajem od czasu zakończenia apartheidu.

- Reklama -

Spiker parlamentu została aresztowana po tym, jak stawiła się na komisariacie policji pod Pretorią. Przewieziona do prokuratury w Pretorii skorzystała z prawa do milczenia. Przedstawiciel południowoafrykańskiej Prokuratury Krajowej (NPA), Bheki Manyathi, poinformował, że nie będzie sprzeciwiać się zwolnieniu pani Mapisy-Nqakuli za kaucją.

Nosiviwe Mapisa-Nqakula jest oskarżana o otrzymywanie dużych sum w razmach p^rzetargów dla armii, w czasie kiedy była ministrem obrony (2014–2021). Sprawa wyszła na światło dzienne w zeszłym miesiącu dzięki świadkowi koronnemu oskarżenia.

Dwa tygodnie temu, w domu Nosiviwe Mapisa-Nqakula w zamożnej dzielnicy Johannesburga, przeprowadzono rewizję. Od tego czasu była już przewodnicząca parlamentu starała się uniknąć aresztowania i składała w tej sprawie wnioski, powołując się na „wątłe” dowody. Sąd odrzucił jej apelację we wtorek 2 kwietnia. 3 kwietnia zlózyła rezygnację z funkcji szefa parlamentu i w końcu polityk pojawiła się na komisariacie.

Sąd w Pretorii podkreślił, że podejrzana i tak korzystała z „łagodności” władz i pozostawiono jej czas na zorganizowanie obrony. Mapisa-Nqakula oświadczyła, że ​​odchodzi ze stanowiska, aby „zachować integralność instytucji i skoncentrować się na wszczętym przeciwko niej śledztwu”. Dodała, że „nie oznacza to w żaden sposób przyznania się do winy”.

To jednak spory kamień wrzucony do ogródka rządzącej AKN, która tuż przed wyborami traci popularność i chodzi tu zwłaszcza o wizerunek nadszarpnięty całym szeregiem afer korupcyjnych, a do tego złą sytuacją społeczno-gospodarczą.

Wybory w Republice Południowej Afryki są zaplanowane na 29 maja. Nowy parlament wybierze kolejnego prezydenta. Jak wynika z sondaży, tej „partii historycznej” po raz pierwszy grozi utrata absolutnej większości.

Źródło: AFP

Najnowsze