Strona głównaWiadomościŚwiatBazylika Sagrada Família. Prace zakończą się po blisko półtora wieku

Bazylika Sagrada Família. Prace zakończą się po blisko półtora wieku [FOTO]

-

- Reklama -

Data zakończenia prac nad słynną hiszpańską bazyliką zbiegnie się z setną rocznicą śmierci Antoniego Gaudiego, architekta tej budowli. O tym, że bazylika w Barcelonie powinna zostać ostatecznie ukończona w 2026 r., poinformowali zarządcy obiektu w Wielką Środę 27 marca w komunikacie prasowym.

Data nie została wybrana przypadkowo, bo ma właśnie upamiętniać setną rocznicę śmierci Antoniego Gaudiego, słynnego architekta kościoła, którego budowę rozpoczęto w 1882 roku.

Wyznaczona data nie oznacza jednak definitywnego końca prac. Rzeźby i detale dekoracyjne zostaną ukończone dopiero w 2034 roku. Na razie zebrano kwotę na sfinalizowanie końcowego etapu prac wraz z dokończeniem czterech wież ewangelistów i budowy kaplicy Wniebowzięcia wraz z wieżą pw. Pana Jezusa.

Esteve Camps, wiceprzewodniczący Rady ds. Budowy Sagrada Família, podał, że w 2025 r. ukończona zostanie Kaplica Wniebowzięcia, a w 2026 r. ukończona zostanie Wieża Jezusa Chrystusa. Dzięki tej wieży o wysokości 172,5 m., Sagrada Familia stanie się najwyższym zabytkiem w Barcelonie i najwyższym kościołem na świecie .

Sagrada Família, czyli Świątynia Pokutna Świętej Rodziny budowana w stylu secesyjnym w dzielnicy Eixample w Barcelonie, uważane za najważniejsze osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudíego. Budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku.

Z zaplanowanych 18 wież, 4 ukończono w 1920 roku jeszcze za życia Gaudiego. Sześć lat później architekt zginął, wpadając pod przejeżdżający tramwaj. Do 2022 r. wybudowanych zostało 9 wież (tj. wieże 8 apostołów oraz wieża św. Marii Panny). Budowa jest w całości realizowana z dobrowolnych datków wiernych oraz biletów wstępu.

W 2005 roku Fasada Narodzenia oraz krypta bazyliki zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2010 papież Benedykt XVI konsekrował Świątynię Świętej Rodziny podnosząc ją do godności bazyliki mniejszej.

W październiku 2018 poinformowano, iż świątynia od 136 lat budowana jest bez… pozwolenia. Kuria diecezjalna musiała zapłacić 41 milionów dolarów amerykańskich za zatwierdzenie decyzji o wydaniu nowego pozwolenia.

Źródło: The Guardian/ Le Parisien

Najnowsze