Strona głównaWiadomościPolskaPrzeszukanie pokoju polityka PiS w hotelu poselskim. Hołownia dał zgodę, ale postawił...

Przeszukanie pokoju polityka PiS w hotelu poselskim. Hołownia dał zgodę, ale postawił warunek

-

- Reklama -

W pokoju posła Michała Wosia w hotelu poselskim trwają czynności prowadzone przez służby – poinformował w środę szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki. Podkreślił, że działania służb odbywają się za zgodą marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Trwają właśnie w hotelu poselskim czynności prowadzone przez służby, w pokoju posła Michała Wosia. To jest przeszukanie – powiedział Cichocki, zaznaczając, że działania te odbywają się w obecności posła.

O konieczności przeprowadzenia tych czynności został poinformowany pan marszałek, wyraził na to zgodę, ponieważ służby mają takie prawo w ramach czynności śledczych prowadzonych pod nadzorem prokuratury, ale postawił warunek, żeby właśnie przy tym przeszukaniu był obecny pan poseł – dodał.

Cichocki dodał też, że działania służb „przebiegają spokojnie i zakończą się do południa”. Przypomniał też, że immunitet poselski to immunitet osobisty i dotyczy wolności osobistych posła, natomiast nie rozciąga się na jego np. biura mieszkanie. – Służby prowadząc te czynności pod nadzorem prokuratury mają prawo dokonywać takich działań – dodał.

Na polecenie prokuratorów Prokuratury Krajowej, badających wydatkowanie środków z Funduszu Sprawiedliwości, we wtorek w różnych miejscach kraju odbyły się przeszukania, m.in. domu b. szefa MS Zbigniewa Ziobry. W sprawie zatrzymano łącznie pięć osób – czworo „byłych i obecnych” urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Michała O., beneficjenta funduszu.

Główny cel Funduszu Sprawiedliwości to, w założeniu, pomoc ofiarom przestępstw. NIK w 2021 r. zarzuciła, że w praktyce zatracił on charakter funduszu celowego, dublował wydatki wielu organów państwowych, a ponad 60 proc. środków trafiało na zadania inne niż bezpośrednia pomoc pokrzywdzonym przestępstwem.

Źródło:PAP

Najnowsze