Strona głównaWiadomościPolskaMinister Bodnar spłaca szefowi NIK Banasiowi dług za pomoc w obaleniu władzy...

Minister Bodnar spłaca szefowi NIK Banasiowi dług za pomoc w obaleniu władzy PiS?

-

- Reklama -

Marian Banaś wyznaczony przez poprzedni rząd PiS na szefa NIK szybko popadł z tą partią w konflikt. Nad prezesem Izby Kontroli zaczęły się zbierać czarne chmury w postaci zarzutów i podejrzeń o różne machlojki podatkowe.

Na odwołanie prezesa było już jednak z późno, bo objął go immunitet. Banaś miał się zaangażować w ostatnią kampanię wyborczą i obiecanki wykorzystania pewnych „mocy” kierowanej przez siebie instytucji do „dołożenia” ówczesnej władzy, w tym np. kontroli ujawnienia nadużyć Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Reklama -

Rządowa telewizja publikując taśmy w przeddzień wyborów, chciała wykorzystać rozmowę Banasia z Chmajem przeciw Konfederacji, z list, której stratował syn prezesa NIK. Banaś na nagraniu wyemitowanym przez TVP Info mówił m.in. o tym, że po to „wsadził” syna na listy Konfederacji, by torpedować ewentualną koalicję tej partii z PiS.

W rzeczywistości, jeśli ta publikacja nawet odebrała głosy Konfederacji, to pewnie na rzecz Trzeciej Drogi i w ten sposób TVP PiS wzmocniła przyszłą „koalicję 13 grudnia”. Zostawmy jednak na boku „wielkich strategów” ówczesnej TVP, którzy w sumie mocno przyczynili się do porażki partii, którą chcieli wspierać.

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Prezes Banaś odegrał tak, czy inaczej, pozytywną rolę dla obecnej koalicji, więc ta być może teraz spłaca „dług”. Prokurator generalny cofnął wniosek o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, a śledczy muszą uzupełniać dowody.

Chodzi o śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w jego oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. O zwróceniu materiału do prokuratury w Białymstoku zdecydował minister Adam Bodnar, jako Prokurator Generalny.

Śledztwo prowadzone jest w Białymstoku od 2019 r. Pierwszy wniosek o uchylenie immunitetu trafił do parlamentu pod koniec lipca 2021 r., ale go nie rozpatrzono. Zdaniem śledczych, Marian Banaś miał zaniżyć w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Według prokuratury, naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł należnego podatku dochodowego.

Obecnie Prokuratura Regionalna w Białymstoku ponowiła wniosek o uchylenie immunitetu Marianowi Banasiowi i poszerzyła go o dwa kolejne zarzuty dotyczące nieprawidłowości podatkowych i ewentualnego przekroczenia uprawnień. Głosowania nad uchyleniem immunitetu jednak nie będzie.

spot_img

Najnowsze