Strona głównaWiadomościPolitykaGdańsk. Konfederacja wystawiła byłego posła i kibica Arki Gdynia

Gdańsk. Konfederacja wystawiła byłego posła i kibica Arki Gdynia

-

- Reklama -

Siedmioro kandydatów będzie ubiegało się o fotel prezydenta Gdańska w wyborach samorządowych. Na listach PKW opublikowano nazwiska jednej kobiety i sześciu mężczyzn.

W czwartek o godz. 16 minął termin na zgłaszanie kandydatów w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała siedmioro kandydatów, którzy w wyborach samorządowych będą ubiegali się o urząd prezydenta Gdańska. Na liście znaleźli się: Aleksandra Dulkiewicz, Mariusz Andrzejczak, Andrzej Pecka, Tomasz Rakowski, Adam Szczepański, Artur Szostak i Michał Urbaniak.

- Reklama -

Wśród kandydatów jest jedna kobieta – ubiegająca się o reelekcję prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Urząd prezydenta piastuje od 2019 roku. W przedterminowych wyborach, które odbyły się ze względu na śmierć Pawła Adamowicza, pokonała Grzegorza Brauna i Marka Skibę.

Dulkiewicz ma 44 lata. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Była asystentką Adamowicza, następnie kierowniczką działu PR w ECS. Później jako koordynator ds. prawnych pracowała w miejskiej spółce zajmującej się między innymi sprzedażą i dzierżawą terenów inwestycyjnych. W 2010 i 2014 uzyskała mandat radnej Gdańska z ramienia Platformy Obywatelskiej, w 2014 została szefową jej klubu radnych. Od 20 marca 2017 do 14 stycznia 2019 była zastępcą prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.

Dulkiewicz w tych wyborach ma poparcie stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej.

Mariusz Andrzejczak z gdańską polityką związany jest od lat. Od 2006 r. należał do Platformy Obywatelskiej. Był założycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Oliwy. W wyborach samorządowych jesienią 2014 r. roku bez powodzenia startował do Rady Miasta. Dostał się rok później na miejsce Małgorzaty Chmiel, która uzyskała mandat w Sejmie.

Jak podaje gdański portal miejski, Andrzejczak ukończył studia na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra dwóch specjalności – europeistyki oraz niemcoznawstwa. Prowadzi firmę z zakresu employer branding i doradztwa biznesowego, działającą na rynku trójmiejskim i warszawskim. Ma 41 lat. W tych wyborach startuje z własnego komitetu „Mariusz Andrzejczak dla Gdańska”.

Andrzej Pecka w ubiegłym roku bez powodzenia ubiegał się o mandat w Sejmie startując z list koalicji „Trzecia Droga”. Zdobył 1308 głosów. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku (dzisiejszy GUMed). Specjalistą chorób wewnętrznych od 2008 r. i specjalistą kardiologiem od 2015 r. Na przełomie 1997/98 był stypendystą norweskiego rządu w szpitalu w Oslo. W latach 2007-2009 pracował w prywatnych placówkach medycznych w Wielkiej Brytanii.

Gdański portal podaje, że Pecka kierował Oddziałem Rehabilitacji Kardiologicznej w Sztumie. Pracował również w Oddziale Kardiologii Inwazyjnej Polsko-Amerykańskich Klinik Serca oraz Szpitali Polskich S.A. W latach 2018-19 był ordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych w Pucku.

Pacjenci wybrali go Kardiologiem Roku w plebiscycie „Hipokrates Pomorza 2022”. Obecnie prowadzi prywatną praktykę kardiologiczną. Pecka ma 50 lat. Startuje z „KWW Wspólna Gdańska Droga 2050”.

Tomasz Rakowski bez powodzenia dwukrotnie kandydował w wyborach do Sejmu – w 2019 i 2023 r. Najpierw uzyskał 990 głosów, później 2661 głosów. Od 2022 roku jest pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w okręgu gdańskim.

Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej na kierunku informatyka (2006) oraz zarządzanie i ekonomia (2009). W przeszłości publikował swoje teksty m.in. w tygodniu „Uważam Rze”. Był wydawcą programów na antenie TVP Info. W Muzeum II Wojny Światowej pełnił obowiązki rzecznika prasowego. Od 2010 r. jest wiceprezesem Fundacji „Tożsamość i Solidarność” z Gdańska. Rakowski ma 41 lat. Jest popierany przez Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwość.

Adam Szczepański jest zastępcą przewodniczącego Rady Dzielnicy Przymorze Małe. Gdański portal podaje, że od lat zajmuje się polityką społeczną, zwłaszcza kwestiami mieszkaniowymi. Organizuje pomoc dla osób dotkniętych biedą, bezdomnością czy niepełnosprawnością. Interweniuje w sprawach stanu lokali komunalnych czy w obronie lokatorów podczas nielegalnych eksmisji.

Z wykształcenia jest politologiem, ukończył też podyplomowe studia z rachunkowości i zarządzania projektami z funduszy europejskich. Pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku, zajmuje się funduszami unijnymi. Szczepański ma 37 lat. Startuje z „KWW Społeczny Gdańsk – Miasto dla ludzi”.

Artur Szostak w ostatnich wyborach parlamentarnych bez powodzenia startował do Senatu z ramienia Polskiej Partii Piratów. Poparło go wówczas 27 tys. osób. Mandatu nie uzyskał. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Gdańskim, a także studiów Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Prowadzi rodzinna firmę. Ma 41 lat. Jest popierany przez Komitet Wyborczy Wyborców Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni.

Michał Urbaniak był posłem Konfederacji na Sejm w latach 2019-2023. Pracował w komisjach gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, kultury i środków masowego przekazu, rolnictwa i rozwoju wsi. Jest absolwentem bezpieczeństwa narodowego na Akademii Marynarki Wojennej oraz zarządzania projektami w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu, a także rolnictwa na Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży.

Gdański portal podał, że Urbaniak prowadził własną firmę z branży IT. Aktualnie jest dyrektorem biura prasowego Konfederacji. Urbaniak ma 33 lata. Startuje z „KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna”. Niedługo po tym, jak narodowiec ogłosił swój start, w mediach społecznościowych pojawiły się jego zdjęcia z meczów Arki Gdynia.

Źródło:PAP/NCzas

Najnowsze