Strona głównaWiadomościPolitykaBielsko-Biała. Poseł Konfederacji powalczy o prezydenturę

Bielsko-Biała. Poseł Konfederacji powalczy o prezydenturę

-

- Reklama -

Siedmioro kandydatów wystartuje w wyścigu po prezydenturę Bielska-Białej. Poza obecnie urzędującym Jarosławem Klimaszewskim pozostali ubiegają się o tę funkcję po raz pierwszy. Kandydują dwie kobiety i pięciu mężczyzn.

Jarosław Klimaszewski, który jest wiceszefem śląskich struktur Platformy Obywatelskiej, kandyduje z własnego komitetu. Ma jednak wsparcie bielskiej PO. Poparła go też Nowa Lewica, której lider Przemysław Koperski podpisał z Klimaszewskim porozumienie, gwarantujące kandydatom ugrupowania miejsca na listach Koalicji Obywatelskiej.

Klimaszewski ubiega się o drugą kadencję. Wcześniej przewodniczył bielskiej radzie miejskiej. W wyborach w 2018 roku w drugiej turze pokonał kandydata PiS Przemysława Drabka gromadząc poparcie 55,5 procent głosujących.

W programie proponuje między innymi budowę północnej śródmiejskiej obwodnicy, zwiększenie liczby miejsc w żłobku, rozwój budownictwa społecznego oraz uruchomienie programu walki z cukrzycą wśród mieszkańców w wieku 45-65 lat.

PiS zgłosiło kandydaturę wykładowcy akademickiego, doktora prawa Konrada Łosia. Od 2014 roku zasiada on w radzie miejskiej Bielska-Białej. Obecnie jest w niej szefem klubu PiS, który ma sześć miejsc w 25-osobowej radzie. Swój program oparł o dwa filary: bezpieczeństwo i rozwój. Akcentuje między innymi potrzebę powstrzymania odpływu mieszkańców, zwiększenia nakładów na budownictwo komunalne i społeczne oraz lepsze wykorzystanie potencjału turystycznego.

O funkcję prezydenta ubiega się też Małgorzata Zarębska, doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki i szefowa własnej firmę. Jej kandydaturę wspiera komitet „Zarębska i Niezależni.BB”. Zarębska jest bielską radną, szefową klubu Niezależni.BB, który liczy czterech członków. Głównym punktem jej programu jest odpartyjnienie samorządu. Zapowiedziała też uwzględnianie wyników konsultacji społecznych przy tworzeniu prawa, przeznaczenie funduszy dla rad osiedli, stosowanie preferencyjnych stawek czynszu dla organizacji pozarządowych, a także powołanie ponadpartyjnego zespołu posłów i radnych wojewódzkich.

Część środowisk lewicowych wystawiło własną kandydatkę na prezydenta. Jest nią działaczka związkowa Magdalena Madzia. Formalnie reprezentuje komitet DoBBre Miasto. Ma poparcie części działaczy Nowej Lewicy i partii Razem. Zapowiada między innymi poprawę dostępności mieszkań przez remonty pustostanów, poprawę działania gospodarki odpadami, naprawę transportu publicznego, „odbetonowanie” miejskiej przestrzeni i wstrzymanie niepotrzebnych wycinek drzew, a także aktywne włączenie się w poszukiwanie inwestorów na terenach opuszczanych przez koncern Stellantis.

O prezydenturę walczył będzie poseł Konfederacji Bronisław Foltyn. Jest kandydatem komitetu Bezpartyjni i Konfederacja. Zapowiada między innymi zamrożenie dla przedsiębiorców stawek podatku od nieruchomości na pięć lat, obniżenie opłat parkingowych, a także wsparcie tworzenia w mieście dzielnicy biznesowej w centrum, co w przyszłości miałoby zahamować odpływ młodzieży poszukującej dobrze płatnej pracy.

Kandydatem Trzeciej Drogi jest Szymon Twardak związany z Polską 2050 Szymona Hołowni. To najmłodszy pretendent. Ma 38 lat. Zadeklarował, że jeśli wygra, to zaproponuje stanowiska wiceprezydentów miasta dwóm rywalkom w wyborach: Madzi i Zarębskiej. Zapowiedział też, że część swojego uposażenia będzie przekazywał na cele społeczne. Postuluje budowę parkingów wielopoziomowych na dużych osiedlach, rozwój przedsiębiorczości poprzez wsparcie start-up-ów, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, zwłaszcza na psychiatrię dziecięcą.

O fotel ubiega się Wojciech Borecki, którego reprezentuje KWW Koalicja „Października”. Kandydat szerzej znany jest w Bielsku-Białej jako trener piłkarski, który z miejscowym klubem Podbeskidzie awansował do I ligi. Był także jego prezesem. Borecki deklaruje się jako osoba bezpartyjna. Postuluje odpartyjnienie samorządu lokalnego, który „musi wrócić w ręce obywateli”. Jego zdaniem Bielsku-Białej potrzeba nowej wizji, by się rozwijało jako miasto obywatelskie, dialogu, bez barier i wykluczeń, a także jako prężny ośrodek gospodarczy.

Źródło:PAP

Najnowsze