Strona głównaWiadomościŚwiatIzraelski atak na Liban. Uderzyli w cele Hezbollahu

Izraelski atak na Liban. Uderzyli w cele Hezbollahu

-

- Reklama -

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło w poniedziałek wieczorem ostrzał rakietowy wojskowych obiektów proirańskiej organizacji Hezbollah w północno-wschodnim Libanie, w odpowiedzi na ataki na Wzgórza Golan – poinformowała izraelska armia.

Celem izraelskiego ataku były dwie pozycje bojowników Hezbollahu na równinie Bekaa na północnym wschodzie Libanu. Według izraelskiego wywiadu tam właśnie znajdowały się pozycje startowe szyickich dronów, które w ostatnich dniach atakowały terytorium Izraela oraz okupowane Wzgórza Golan.

Również źródła libańskie poinformowały o izraelskich atakach lotniczych na pozycje Hezbollahu w północno-wschodnim Libanie.

Hezbollah udziela wsparcia militarnego palestyńskiemu Hamasowi, który 7 października 2023 roku dokonał ataku na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, a ponad 250 zostało uprowadzonych. Odwetowa operacja armii izraelskiej w Strefie Gazy spowodowała do tej pory śmierć ponad 31 tys. Palestyńczyków.

Od czasu eskalacji izraelsko-palestyńskiego konfliktu na granicy Izraela i Libanu dochodzi do systematycznej wymiany ognia. Izrael chce zmusić Hezbollah do wycofania się na odległość co najmniej 30 kilometrów od granicy.

Źródło:PAP

Najnowsze