Strona głównaWiadomościŚwiatSłowacki minister spotkał się z Ławrowem. "Gotowość do wznowienia stosunków"

Słowacki minister spotkał się z Ławrowem. „Gotowość do wznowienia stosunków”

-

- Reklama -

Minister spraw zagranicznych Słowacji Juraj Blanar spotkał się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Spotkanie skrytykowała opozycja, a premier Robert Fico uznał je za dowód zrównoważonej i suwerennej polityki.

Do spotkania przedstawicieli Rosji i Słowacji doszło na forum dyplomatycznym w tureckiej Antalyi.

Ministrowie „wymienili poglądy na najbardziej palące kwestie międzynarodowe, w tym na sytuację na Ukrainie; strona rosyjska potwierdziła gotowość do wznowienia stosunków ze Słowacją na poziomie parlamentarnym” – podało ministerstwo spraw zagranicznych Rosji.

Słowackie MSZ w komunikacie o udziale Blanara w forum w Antalyi zwróciło uwagę, że była to jedna z wielu rozmów bilateralnych szefa dyplomacji Słowacji, a to z Ławrowem odbyło się na prośbę strony rosyjskiej.

„Bez komunikacji nigdy nie dojdzie do dyplomatycznego rozwiązania kryzysów, a bez dyplomatycznego rozwiązania nie zakończą się żadne wojny” – powiedział Blanar po spotkaniu.

Według komunikatu MSZ miał przekazać szefowi rosyjskiej dyplomacji stanowisko słowackiego rządu, że konflikt rosyjsko-ukraiński nie ma rozwiązania militarnego. „Wezwałem do wznowienia negocjacji pokojowych między stronami konfliktu i jak najszybszego zakończenia walk” – stwierdził Blanar.

Premier Fico przekazał, że spotkanie Blanar-Ławrow miało jego akceptację oraz jest przykładem zrównoważonej i suwerennej polityki zagranicznej Słowacji wobec wszystkich stron świata. Jako kolejny przykład takiej polityki przywołał spotkanie w sobotę słowackiego ministra obrony Roberta Kaliniaka z ministrem (sekretarzem) obrony USA Antonym Blinkenem. Słowacka opozycja spotkanie krytykuje, twierdząc, że ze zbrodniarzami się nie rozmawia.

W Turcji z Ławrowem spotkał się także minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Według rosyjskiego MSZ Ławrow w Antalyi powiedział, że Rosja woli współpracować z krajami takimi, jak Słowacja i Węgry, które stawiają na pierwszym miejscu interesy narodowe, nawet jeśli są członkami Unii Europejskiej lub NATO.

Słowacja i Węgry razem z Czechami i Polską tworzą Grupę Wyszehradzką (V4).

Najnowsze