Strona głównaWiadomościŚwiatNiemcy przygotowują się na atak Rosji. "Konflikt na skalę globalną"

Niemcy przygotowują się na atak Rosji. „Konflikt na skalę globalną”

-

- Reklama -

Rząd RFN przygotowuje się coraz konkretniej na możliwy atak Rosji na Niemcy lub któryś z krajów NATO; w 13-stronicowym dokumencie dla Bundestagu przedstawiono analizę zagrożeń, prowadzących do wybuchu wojny – informuje w czwartek portal dziennika „Bild”.

W dokumencie zatytułowanym „Analiza ryzyka dla obrony cywilnej” ukazano kolejne fazy zagrożenia, prowadzące do wybuchu wojny. Powodem jest rosyjska inwazja na Ukrainę, która spowodowała „fundamentalną zmianę sytuacji bezpieczeństwa w całej Europie”. Według „Bilda” uznano za prawdopodobny scenariusz, że także Niemcy mogą stać się potencjalnym celem ataku.

- Reklama -

Rząd niemiecki uważa, że konflikt może zostać wywołany poprzez prowadzone kampanie dezinformacyjne, szczególnie w mediach i sieciach społecznościowych. Celem takich kampanii jest „podzielenie społeczeństwa, jego destabilizacja, podważenie zaufania do liberalnej demokracji”. Jednocześnie mogą być przeprowadzane cyberataki, a także akty sabotażu na obiekty infrastruktury krytycznej, jak elektrownie czy linie energetyczne.

Cechą charakterystyczną tej pierwszej fazy jest przeprowadzanie operacji w taki sposób, że „poszczególnych działań nie można jednoznacznie przypisać określonemu państwu lub podmiotowi, działającemu na jego zlecenie” – podkreślono w rządowym raporcie.

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Drugą fazą konfliktu byłoby rozmieszczenie wojsk rosyjskich przy granicy z krajem NATO. Reakcją NATO byłoby wysłanie własnych wojsk w rejon granicy w ramach środka odstraszającego. „Pierwsi mieszkańcy uciekliby z zagrożonego obszaru. Towarzyszyłyby temu akty szpiegostwa, cyberataki i sabotaż mające na celu opóźnienie ruchów wojsk NATO” – opisuje „Bild”.

„W pierwszej kolejności celem ataków padłyby obiekty logistyczne w niemieckich aglomeracjach, m.in. wodociągi, zakłady chemiczne, reaktory jądrowe” – wskazali eksperci w raporcie, podkreślając, że działania te „wpłynęłyby na utrudnianie transportu wojsk i podważanie zaufania ludności”.

W trzeciej fazie nastąpiłby atak militarny Rosji na kraj NATO – „selektywne ataki z użyciem broni konwencjonalnej i środków niekonwencjonalnych, w tym na cele na terytorium Republiki Federalnej Niemiec”. Towarzyszyłoby temu zakłócenie pracy satelitów lub ich zniszczenie.

Kolejną fazą ataku byłoby „wdarcie się rosyjskiej armii na terytorium Niemiec”. Działania bojowe byłyby toczone „na lądzie, morzu i w powietrzu”. Do „konfliktu na skalę globalną” doszłoby też po raz pierwszy w przestrzeni kosmicznej.

Rząd RFN w swoim raporcie nie wyklucza, że Rosja w przypadku wojny nie zawahałaby się przed użyciem „środków chemicznych, biologicznych, a nawet taktycznych bomb nuklearnych”. Brane jest pod uwagę użycie tzw. nuklearnego impulsu elektromagnetycznego (NEMP), który wyłączyłby wszystkie urządzenia elektryczne.

Z raportu rządowego wynika, że Moskwa jest gotowa także na użycie broni chemicznej. „Rosja wielokrotnie używała chemicznych środków bojowych przeciwko swoim przeciwnikom, takim jak na przykład zmarły niedawno w więzieniu Aleksiej Nawalny. (…) Można również zaobserwować wzrost zagrożenia bronią nuklearną ze strony Kremla” – podkreślili eksperci rządu Niemiec.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze