Strona głównaWiadomościŚwiatPrzekazali Ukrainie CAŁĄ artylerię. "Słowa nie rozwiążą sytuacji"

Przekazali Ukrainie CAŁĄ artylerię. „Słowa nie rozwiążą sytuacji”

-

- Reklama -

Ze strony duńskiej przekazaliśmy Ukrainie całą naszą artylerię; niestety przykro mi to mówić przyjaciele, ale amunicja nadal jest dostępna w magazynach w Europie – oznajmiła na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa premier Danii Mette Frederiksen.

Według szefowej duńskiego rządu Europa niewystarczająco militarnie wspiera Ukrainę. – To nie jest tylko kwestia (zwiększenia) produkcji, gdyż jest broń, amunicja i obrona przeciwlotnicza, której w tej chwili nasz kontynent nie potrzebuje. Powinniśmy to dostarczyć Ukrainie – oświadczyła Frederiksen, cytowana przez agencję Ritzau.

Zdaniem premier Danii nowe darowizny sprzętu wojskowego powinny zostać przekazane Kijowowi w sobotę, w drugą rocznicę rosyjskiego najazdu. Fredriksen przypomniała, że w piątek z powodu braku broni Ukraina zmuszona została do opuszczenia strategicznie ważnego miasta – Awdijiwki.

Słowa nie rozwiążą sytuacji (na froncie) – stwierdziła, nawiązując do wcześniejszych deklaracji europejskich polityków. Dodała, że w dłuższej perspektywie należy powitać Ukrainę w UE i NATO.

Frederiksen, nawołując do przekazania Ukrainie kolejnych pakietów pomocy wojskowej, odniosła się do europejskich doświadczeń w walce z ogłoszoną pandemią Covid-19. – Udało nam się wyprodukować szczepionkę w ciągu jednego roku, co zwykle zajmuje od ośmiu do 10 lat – stwierdziła.

Według szacunków duńskiego MSZ ze stycznia tego roku dotychczasowe wsparcie wojskowe Danii dla Ukrainy osiągnęło kwotę 31,5 mld koron (ok. 4,5 mld dolarów). „Plasuje to Danię wśród największych darczyńców w stosunku do liczby mieszkańców” – podkreślono.

Rząd Frederiksen zadeklarował przekazanie ukraińskiemu lotnictwu samolotów F-16, a także utworzył Fundusz Ukraiński, pozwalający na finansowanie darowizn w najbliższych latach.

Najnowsze