Strona głównaWiadomościPolskaMorze wiatraków. Jest decyzja środowiskowa dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Morze wiatraków. Jest decyzja środowiskowa dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku

-

- Reklama -

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Chodzi o farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III, które mają powstać na północny-wschód od Ustki. Linie kablowe (w sumie 256 kilometrów kabli o napięciu 220kV) będą przebiegać przez następujące miejscowości na zachodzie Kaszub: i Lędowo, Duninowo, Pęplino, Wielichowo, Bruskowo Leśnictwo, Bruskowo Małe, Bruskowo Wielkie.

– Wydana decyzja to istotny kamień milowy, który przybliża nas do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Decyzja środowiskowa otwiera naszym projektom drogę do kontynuacji procesu inwestycyjnego, w tym do uzyskania pozwoleń na budowę. Nasze dwie morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III dostarczą odnawialną energię dla ponad dwóch milionów gospodarstw domowych –
mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Zarządu Equinor w Polsce.

- Reklama -

Farmy będą łączyć się z infrastrukturą Krajowego Systemu Elektroenergetycznego za pomocą istniejącej stacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Wierzbięcinie koło Bruskowa Wielkiego.

– Infrastruktura przyłączeniowa zaplanowana tak zaplanowana, aby zminimalizować wpływ inwestycji na środowisko i życie lokalnych społeczności. Zastosowanie technologii bezwykopowej pozwala na połączenie morskiej i lądowej infrastruktury elektroenergetycznej przy jednoczesnym zachowaniu walorów środowiskowych i krajobrazowych polskiego wybrzeża – wyjaśnia Marta Porzuczek, dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Prace na morzu zaplanowano na 2026 rok. W sumie do lądu pociągniętych zostanie 200 kilometrów kabli o napięciu 66 kV.

spot_img

Najnowsze