Strona głównaWiadomościPolskaKiedy ta bańka pęknie? Mieszkania i grunty ciągle drożeją

Kiedy ta bańka pęknie? Mieszkania i grunty ciągle drożeją

-

- Reklama -

Eksperci wróżą co najmniej pół roku podwyżek. W grudniu ceny transakcyjne mieszkań w stolicy i w dużych miastach szły w górę siódmy miesiąc z rzędu. Działki drożały od października – pisze w weekendowym wydaniu „Puls Biznesu”.

Jak informuje gazeta, dane z aktów notarialnych wskazują na niekończący się festiwal podwyżek cen mieszkań. Wartość opartego na cenach transakcyjnych indeksu urban.one dotyczącego mieszkań w Polsce urosła w grudniu 2023 r. w porównaniu z listopadem o 0,89 pkt i wyniosła 110,92 pkt. Wynika to z raportu Cenatorium opracowanego dla „PB” i Bankier.pl.

„Współpracujący z Cenatorium eksperci rynku mieszkaniowego przewidują, że ceny nieruchomości w kolejnych sześciu miesiącach będą rosnąć. „Sądzi tak 62,5 proc. ankietowanych. 25 proc. opowiedziało się za ich stabilizacją, a jedynie 12,5 proc. za obniżką” – czytamy w „PB”. W kwestii sprzedaży, połowa podziela zdanie, że przez najbliższe pół roku sprzedaż mieszkań pozostanie na stabilnym poziomie. „37,5 proc. przewiduje spadek liczby zawieranych umów, wzrost – 12,5 proc” – czytamy.

„Puls Biznesu” podał, że 87,5 proc. ekspertów uważa, że w półrocznej perspektywie dojdzie do „pogorszenia warunków gospodarczych na rynku mieszkaniowym, tylko 12,5 proc. liczy na stabilizację, a żaden nie wierzy w poprawę”.

Źródło:PAP

Najnowsze