Strona głównaWiadomościŚwiatHistoryczna zmiana władzy w Irlandii Północnej? Zapowiedź referendum w sprawie połączenia się...

Historyczna zmiana władzy w Irlandii Północnej? Zapowiedź referendum w sprawie połączenia się z Dublinem

-

- Reklama -

Premierem Irlandii Północnej wchodzącej w skład Korony Brytyjskiej została republikanka Michelle O’Neill. W sobotę 3 lutego O’Neill oficjalnie została pierwszą premier-republikanką, która opowiada się za zjednoczeniem Irlandii.

47-letnia liderka Sinn Fein staje na czele rządu prowincji, głosząc poglądy republikańskie. Nic dziwnego, że media piszą o „historycznym dniu”. Od dwóch lat w tej prowincji trwał jednak polityczny pat.

Wicepremierem i zastępcą O’Neill zostaje jednak Emmy Little-Pengelly z Demokratycznej Partii Unionistów (DUP). Obydwie mają równe kompetencje. Ten podział władzy ma zakończyć kryzys wywołany Brexitem. Chodziło głównie o powstanie granicy celnej między Irlandią Północną a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa.

Ostatecznie partia unionistów i brytyjski rząd zawarły porozumienie znoszące kontrole towarów wysyłanych tu z Anglii, Szkocji i Walii. Pozwoliło o przełamać impas i utworzyć rząd. O’Neil wygłosiła początek swojego expose w języku irlandzkim, ale potwierdziła współpracę z Brytyjczykami. O historycznym momencie mówiła też wicepremier Little-Pengelly.

Zasada współrządzenia wynika z Porozumienia Wielkopiątkowego z 1998 r., które zakończyło trzydzieści lat krwawego konfliktu w Irlandii Północnej. Stanowi ono, że we wszystkich władzach prowincji mają być reprezentowane największe partie republikanów i unionistów.

Sinn Fein zwyciężyła w wyborach w maju 2022 r., co stanowiło bezprecedensową zamianę miejsc. Teraz O’Neil nie wyklucza możliwości zorganizowania w ciągu najbliższych 10 lat referendum w sprawie połączenia się z Republiką Irlandii.

Źródło: AFP/ Le Figaro

Najnowsze