Strona głównaWiadomościŚwiatAtaki rebeliantów. Nie żyje siedem osób

Ataki rebeliantów. Nie żyje siedem osób

-

- Reklama -

Siedem osób zginęło w południowo-zachodnim Pakistanie w wyniku ataków rakietowych przeprowadzonych przez rebeliantów z Armii Wyzwolenia Beludżystanu; kilkanaście osób zostało rannych – poinformowały we wtorek pakistańskie władze, cytowane przez agencję Associated Press.

To odwet za wcześniejsze pakistańskie ataki na kryjówki rebeliantów w Iranie – podała AP.

- Reklama -

Zdelegalizowana Armia Wyzwolenia Beludżystanu szybko przyznała się do ataków, informując, że zginęło w nich dwóch jej bojowników.

W ostrzałach w dystrykcie Maczh w Beludżystanie zginął co najmniej jeden policjant, a 15 członków pakistańskich sił bezpieczeństwa zostało rannych – oznajmili przedstawiciele pakistańskich władz, pragnący zachować anonimowość.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Wtorkowe ataki miały miejsce kilka godzin po tym, gdy szef MSZ Iranu Hosejn Amir Abdollahijan przeprowadził rozmowy w Islamabadzie ze swoim pakistańskim odpowiednikiem, Dżalilem Abbasem Dżilanim. Oba kraje próbują rozwiązać kryzys dyplomatyczny, który rozpoczął się przed kilkoma tygodniami od wymiany ognia na granicy. Iran i Pakistan zobowiązały się do wspólnych operacji przeciwko rebeliantom działającym na ich obszarach przygranicznych.

Relacje dwustronne tych państw pogorszyły się po przeprowadzonym 16 stycznia przez Iran ataku na bazy bojowników beludżystańskiej organizacji Dżaisz al-Adl w Pakistanie. Według władz pakistańskich zginęło wówczas dwoje dzieci.

Następnie Islamabad odwołał swojego ambasadora z Iranu i zapowiedział, że nie wpuści do Pakistanu ambasadora irańskiego, przebywającego obecnie w ojczyźnie.

W odpowiedzi armia pakistańska dokonała ataków bombowych na terytorium Iranu, których celem były „grupy terrorystów”. Zginęło dziewięć osób.

Powstałe przed dekadą sunnickie ugrupowanie Dżaisz al-Adl (Armia Sprawiedliwości) jest uważane przez Iran, a także m.in. USA za organizację terrorystyczną. Domaga się szerszych praw dla mniejszości etnicznej Beludżów, zamieszkujących irańską prowincję Sistan i Beludżystan. Posiada bazy w Iranie, Pakistanie i Afganistanie.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze