Holenderscy biskupi Kościoła „katolickiego” opowiadają się za błogosławieństwami osób homoseksualnych pozostających w związkach, wynika z oświadczenia Konferencji Episkopatu Holandii. „Nie chcemy nikogo pozbawiać wsparcia i mocy Bożej” – głosi opublikowane w środę oświadczenie.
Biskupi stwierdzają, że Kościół katolicki jest „Kościołem gościnnym”, który nie chce nikogo pozbawiać wsparcia i mocy Bożej. Dlatego można modlić się za poszczególnych wierzących, którzy żyją w „nieregularnym związku”. Dotyczy to par homoseksualnych i rozwiedzionych wierzących, którzy „ponownie prowadzą życie małżeńskie”.
Jednocześnie zdaniem Konferencji Episkopatu małżeństwo jest możliwe tylko między mężczyzną i kobietą. „Każdy rodzaj nieregularnych związków napotyka wewnętrzne zastrzeżenia moralne” – stwierdzili biskupi.
Zdaniem niektórych błogosławieństwo jest przeznaczone dla dwóch odrębnych osób, natomiast związek sam w sobie nie otrzymuje błogosławieństwa. „Jest to jednak krok w dążeniu do większego szacunku i uznania dla osób pozostających w związkach homoseksualnych” – ocenia na łamach portalu NOS historyk kościoła Peter Nissen.
Podkreśla on, że Kościół katolicki to instytucja, która ma 2000 lat i łatwo się nie zmieni, jednak deklaracja biskupów to krok w kierunku bardziej „inkluzywnego” kościoła.
Według historyka Kościoła Paula van Geesta biskupi podążają za interpretacją argentyńskiego kardynała Fernandeza, prefekta Dykasterii Nauki Wiary. „Niedawno wyjaśnił on, że błogosławieństwo dotyczy dwóch homoseksualistów osobno, a nie razem jako pary” – powiedział dziennikowi „Trouw” Van Geest.
Upadek. Papież Franciszek zezwala na błogosławieństwo związków gejów i lesbijek
Oświadczenie holenderskich biskupów jest reakcją na niedawną decyzję Watykanu zezwalającą na błogosławienie homopar. Dokument „Fiducia supplicans”, który uzyskał aprobatę papieża Franciszka, wywołał wiele podziałów w Kościele na całym świecie. Na przykład Konferencja Episkopatu Francji jednomyślnie poparła dokument, ale biskupi afrykańscy masowo mówią NIE błogosławieństwu osób homoseksualnych.