Strona głównaWiadomościPolskaKard. Ryś GRZMI przed Dniem Judaizmu. "Jeśli nie pamiętamy o Żydach, to..."

Kard. Ryś GRZMI przed Dniem Judaizmu. „Jeśli nie pamiętamy o Żydach, to…”

-

- Reklama -

Kard. Grzegorz Ryś powiedział, że obchody Dnia Judaizmu w Kościele powinny odbyć się nie tylko w każdej diecezji, ale też w każdej katolickiej parafii w Polsce, bo jeśli nie pamiętamy o Żydach, którzy mieszkali między nami, to swoją obojętnością potwierdzamy dzieło Zagłady.

Kościół katolicki w Polsce 17 stycznia obchodzi Dzień Judaizmu. W tym roku towarzyszy mu hasło „Szalom. Pokój – Dar Boga”. Centralne obchody odbędą się w Szydłowcu i w Radomiu.

- Reklama -

„Ważny wymiarem obchodów jest obszar pamięci” – powiedział przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski kard. Grzegorz Ryś w czasie wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

„Czy pamiętamy, o tych ludziach, którzy żyli między nami? Czy chcemy o nich pamiętać, czy też – nie? Jeśli o nich nie pamiętamy, to naszą niepamięcią, naszą obojętnością tak naprawdę potwierdzamy dzieło Zagłady” – stwierdził hierarcha. „Kościół jest ostatnią na świecie wspólnotą, która powinna się do takiej niepamięci przyczyniać” – dodał.

Kard. Ryś na Dzień Judaizmu. TO ma się dziać w kościołach w całej Polsce

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Kard. Ryś zwrócił uwagę, że od Soboru Watykańskiego II w Kościele katolickim podkreśla się, że relacje łączące chrześcijan i żydów są wyjątkowe. „Nie mówimy nigdy o dialogu z Żydami jako dialogu religijnym. Nie jest on bowiem taki sam, jak choćby ten z islamem czy innymi religiami na świecie” – powiedział.

Powiedział, że jednym z najbardziej przełomowych sformułowań, które padło na soborze było stwierdzenie, że „Izrael w dalszym ciągu jest narodem wybranym”. „O Kościele mówimy, że jest 'nowym ludem wybranym’, co nie oznacza, że wybranie Żydów przez Boga przestało mieć miejsce” – wyjaśnił kardynał.

Zaznaczył, że „naszym wspólnym korzeniem jest judaizm biblijny i objawienie biblijne”.

„Mniej więcej z tego samego korzenia wyrosło chrześcijaństwo i pobiblijny judaizm rabinistyczny. Dialog między tymi rzeczywistościami dla Kościoła katolickiego jest budujący” – powiedział kard. Ryś.

Przypomniał, że papież Jan Paweł II nazwał Żydów „naszymi starszymi braćmi w wierze”, a papież Benedykt XVI „naszymi ojcami w wierze”.

Przypomniał, że zgodnie z obecnym nauczaniem w Kościele, „nie można obarczać Żydów winą za śmierć Chrystusa”, a „antysemityzm – jakkolwiek motywowany – jest grzechem”.

Centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się w Radomiu. Rozpoczną się o godz. 10.00 wspólną modlitwa na cmentarzu żydowskim w Szydłowcu z udziałem ordynariusza diecezji radomskiej bp Marka Solarczyka i naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.

Następnie uczestnicy udadzą się na zamek w Szydłowcu, gdzie o godz. 11.30 rozpocznie się panel dyskusyjny „Pokój jako dar od Boga”.

Obchody zakończy nabożeństwo Słowa Bożego, któremu w kościele farnym w Radomiu o godz. 16.00 przewodniczyć będzie przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski kard. Grzegorz Ryś.

„W Szydłowcu Żydzi żyli od XVI wieku. Przed samą II wojną światową było ich tam blisko 7 tys. i stanowili 80 proc. mieszkańców miasta. (…) Po wojnie zostało tylko ok. 100 Żydów. Szydłowiec miał dwukrotnie zakładane i likwidowane przez Niemców getto” – powiedział kard. Ryś.

Zaznaczył, że „nie wystarczy, aby Dzień Judaizmu odbył się w Szydłowcu i w Radomiu”.

„Dobrze, jeśli odbędzie się w każdej diecezji, a najlepiej, jeśli znajdzie swój jakikolwiek refleks w każdej katolickiej parafii w Polsce” – powiedział.

Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on corocznie w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Źródło:nczas.info/PAP
spot_img

Najnowsze