Strona głównaWiadomościŚwiatLewandowski ministrem sprawiedliwości. "Uważnie śledzę jego karierę"

Lewandowski ministrem sprawiedliwości. „Uważnie śledzę jego karierę”

-

- Reklama -

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva ogłosił w czwartek, że ministrem sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego w swoim rządzie mianuje wybitnego brazylijskiego prawnika polskiego pochodzenia Ricardo Lewandowskiego, który kierował od 2006 do 2012 roku Najwyższym Trybunałem Federalnym Brazylii.

Ricardo Lewandowski, brazylijski prawnik urodzony w Rio de Janeiro 11 maja 1948 roku, jest synem polskiego przemysłowca, który przybył do Brazylii kilka lat po II wojnie światowej. Od ukończeniu studiów prawniczych pełnił szereg wysokich stanowisk w brazylijskim wymiarze sprawiedliwości i uważany jest obecnie w Ameryce Łacińskiej za jeden z największych autorytetów w tej dziedzinie.

75-letni prawnik przewodniczył też m.in. brazylijskiemu Trybunałowi Wyborczemu.

To ten sąd zadecydował m.in. o zastosowaniu procedury impeachmentu wobec lewicowej prezydent Brazylii Dilmy Rousseff, następczyni prezydenta Luli da Silvy, oskarżonej o złamanie prawa.

Ricardo Lewandowski, zapytany niedawno w czasie konferencji prasowej, czy światowej sławy piłkarz o tym samym nazwisku jest z nim jakoś spokrewniony, powiedział tylko, że jest kibicem polskiego reprezentanta. – Uważnie śledzę jego karierę – powiedział minister Lewandowski o piłkarzu Lewandowskim.

Źródło:PAP

Najnowsze