Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny stwierdził, że Prokurator Krajowy Dariusz Barski został powołany nielegalnie. W związku z tym postanowił go „zastąpić”.
Resort sprawiedliwości uznaje, że lojalny wobec Zbigniewa Ziobry Barski pozostaje w stanie spoczynku. W związku z tym nie może pełnić swojej funkcji. Pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego ma być Jacek Bilewicz. Innego zdania jest jednak Prokuratura Krajowa.
Funkcję Prokuratora Krajowego pełni Dariusz Barski; pismo Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, w którym wskazuje on, że jego zdaniem Prokurator Krajowy pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku, nie wywołuje żadnych skutków prawnych – oświadczyła Prokuratura Krajowa.
„Zarówno Prokurator Krajowy, jak również pozostali zastępcy Prokuratora Generalnego, stanowczo sprzeciwiają się próbom obejścia uregulowań ustawowych dotyczących odwoływania Prokuratora Krajowego, które dla swej skuteczności wymagają zgody Prezydenta RP” – podkreślono w przekazanym PAP w piątek wieczorem oświadczeniu Prokuratury Krajowej.
W piątek Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że przywrócenia prokuratora Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2022 r. dokonano bez podstawy prawnej. Jak podało MS, powoduje to, że od 12 stycznia br., nie będąc już w służbie czynnej, nie spełnia on przesłanek do bycia Prokuratorem Krajowym i od piątku nie pełni tej funkcji.
MS poinformowało, że w piątek minister sprawiedliwości – prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, „zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych”.
„Zastosowano bowiem przepis ustawy, który już nie obowiązywał” – wskazano. MS poinformowało również, że prokurator Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.
Według Prokuratury Krajowej „pismo Prokuratora Generalnego z 12 stycznia 2024 r. należy traktować jako nieopartą na jakiejkolwiek rzeczywistej podstawie prawnej próbę pozbawienia Prokuratora Krajowego możliwości wykonywania funkcji w drodze obejścia ustawowego mechanizmu odwoływania z tego stanowiska określonego w Prawie o prokuraturze, a wymagającego dla swej skuteczności zgody Prezydenta RP”.
W oświadczeniu oceniła, że pismo Prokuratora Generalnego „nie jest jakąkolwiek decyzją, która mogłaby wywrzeć skutek prawny, a wyłącznie jego własną interpretacją prawa”.
„Podkreślić należy, że przepisy, na które powołuje się Prokurator Generalny od początku obowiązywania Prawa o prokuraturze, nigdy nie były kwestionowane ani interpretowane w taki sposób, w jaki przedstawił to Prokurator Generalny” – zaznaczyła PK.
Do tej decyzji odniósł się także prezydent Andrzej Duda:
Min. A. Bodnar próbuje usunąć D. Barskiego ze stanowiska Prokuratora Krajowego, do czego nie ma żadnych samodzielnych kompetencji. Przekazał Prokuratorowi Barskiemu swoją „decyzję” w tej sprawie.
Zmiana na stanowisku Prokuratora Krajowego to zgodnie ustawą kompetencja Premiera i…— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) January 12, 2024