Strona głównaWiadomościPogrzeb ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Archidiecezja podała szczegóły

Pogrzeb ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Archidiecezja podała szczegóły

-

- Reklama -

17 i 18 stycznia w podkrakowskich Radwanowicach odbędą się uroczystości pogrzebowe ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego – podało biuro prasowe archidiecezji krakowskiej.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, znany duchowny, w PRL działacz opozycji antykomunistycznej i kapelan Solidarności, wolnościowiec, prezes Fundacji im. Brata Alberta, historyk i publicysta, zmarł we wtorek rano po długiej walce z nowotworem.

- Reklama -

Według informacji przekazanych przez krakowską kurię w pierwszym dniu pogrzebu duchownego, w środę 17 stycznia, o godz. 12.00 odprawiona zostanie msza św. żałobna w kościele parafialnym w Radwanowicach (modlitwa różańcowa od godz. 11.30).

W czwartek 18 stycznia w tym samym kościele o godz. 12.00 zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa, po niej zaś nastąpią obrzędy ostatniego pożegnania na cmentarzu parafialnym w Rudawie.

Tadeusz Isakowicz-Zaleski urodził się 7 września 1956 r. w Krakowie, w rodzinie ormiańskiej. W 1975 r. wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1983 r.

W czasach PRL, jako kleryk i ksiądz, był aktywnym uczestnikiem opozycji antykomunistycznej. Współredagował podziemne pismo „Krzyż Nowohucki”, działał w Studenckim Komitecie Solidarności, był członkiem NSZZ „Solidarność” i duszpasterzem robotników w Hucie im. Lenina. Dwukrotnie został ciężko pobity przez funkcjonariuszy SB, a jego prześladowania stały się kanwą filmu „Zastraszyć księdza”.

W 2007 r. napisał głośną książkę „Księża wobec bezpieki. Na przykładzie archidiecezji krakowskiej”, poświęconą problematyce inwigilacji duchowieństwa katolickiego przez peerelowską Służbę Bezpieczeństwa. Chciał, by ujawniono konfidentów SB działających wśród duchowieństwa. Był też jednym z pierwszych duchownych, którzy ujawnili przypadki pedofilii w Kościele i domagali się ich wyjaśnienia i ukarania.

Jako historyk o korzeniach ormiańskich szczególnie interesował się problematyką ludobójstwa dokonanego przez rząd turecki w 1915 r. na Ormianach. Jednocześnie walczył o należyte upamiętnienie ofiar ludobójstwa Polaków dokonanego przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, organizując m.in. pielgrzymki i wystawy. W 2008 r. napisał książkę „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”.

W 2006 r. za działalność opozycyjną prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1987 r. wraz ze współpracownikami założył Fundację im. Brata Alberta, pomagającą osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Jej macierzystą placówką był stary dwór w podkrakowskich Radwanowicach, wyremontowany wysiłkiem pracowników i dzięki pomocy darczyńców. W kolejnych latach wzniesiono obok trzy nowe budynki. Obecnie w całej Polsce działa 38 ośrodków, w których mieszka prawie 1200 osób z niepełnosprawnością.

Lawendowa mafia, polska racja stanu w relacjach z Ukrainą. Przesłanie ks. Isakowicza-Zaleskiego

 

Najnowsze