Strona głównaWiadomościŚwiatTemperatura spadła poniżej -40 st. C

Temperatura spadła poniżej -40 st. C

-

- Reklama -

-42,7 st. C. odnotowały stacje pomiarowe na północy Finlandii w czwartek. To najniższa temperatura w kraju w tym sezonie zimowym. Ostatni raz tak zimno było ponad 10 lat temu, a 40-st. mrozy rejestrowano w tym wieku tylko trzy razy – podał krajowy instytut meteorologii.

Rekordowo niską temperaturę odnotowano w czwartek przed południem na lotnisku w Enontekio, niedaleko granicy ze Szwecją i Norwegią (ok. 250 km na północ od Rovaniemi). W pozostałej części Finlandii temperatura utrzymuje się na poziomie między -20 a -35 st. i tak – jak wskazują prognozy – pozostanie przez najbliższe dni.

- Reklama -

Silne mrozy na terenie całego kraju doprowadziły w ostatnich dniach do rekordowego zużycia energii elektrycznej – poinformował operator Fingrid.

Wyjątkowo niskie temperatury wpływają również na funkcjonowania transportu publicznego. W Helsinkach w trasy nie wyjechało wiele autobusów z powodu problemów z uruchomieniem i rozgrzaniem pojazdów. Pociągi dalekobieżne mają zaś kilkugodzinne opóźnienia.

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

W wielu miejscach w kraju wstrzymano też m.in. roboty budowlane. Dla prac betonowych granicą jest -15 st., dla prac dźwigowych: -20 st., zaś ogólnie dla prac na zewnątrz: -25 st.

Z powodu fali arktycznego mrozu zamarzła cała Zatoka Botnicka, co ostatni raz na początku stycznia zdarzyło się w 2011 r. W różnych częściach Bałtyku pokrywy lodowej jest obecnie cztery razy więcej niż zazwyczaj – przekazały służby meteorologiczne.

Historyczny rekord ujemnej temperatury w Finlandii, czyli -51,5 st., padł w styczniu 1999 r. w Kittila w Laponii.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze