Strona głównaWiadomościŚwiatAresztowania duchownych tuż przed Świętami. Zatrzymano czwartego księdza

Aresztowania duchownych tuż przed Świętami. Zatrzymano czwartego księdza

-

- Reklama -

Reżim prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi zatrzymał w piątek kolejnego duchownego, księdza Oscara Escoto Salgado. To już czwarta osoba z Kościoła katolickiego w tym kraju aresztowana w ciągu ostatnich trzech dni przez służby podległe dyktatorowi.

Aresztowanie księdza z położonej w centrum kraju diecezji Matagalpa potwierdziła nikaraguańska działaczka na rzecz praw człowieka Haydee Castillo.

Sprecyzowała, że do zatrzymania duszpasterza, który jest dyrektorem szkoły katolickiej im. Alojzego Gonzagi, doszło nocą.

W środę podległe Ortedze służby aresztowały biskupa Isidoro del Carmen Mora Ortegę z diecezji Siuna. Wraz z nim zatrzymanych zostało również dwóch seminarzystów: Alester Saenz oraz Tony Palacios.

Według lokalnych mediów biskup Mora Ortega został oskarżony o „popełnienie przestępstwa”, polegającego na modlitwie za nikaraguańskiego biskupa Rolanda Alvareza. Hierarcha ten został skazany w lutym br. na 26 lat więzienia za rzekome „rozsiewanie fałszywych wiadomości, działanie na szkodę integralności narodowej, sprzeciwianie się zarządzeniom władz oraz nieposłuszeństwo”.

Po krytyce w marcu br. przez papieża Franciszka reżimu Ortegi i nazwaniu go „dyktaturą komunistyczną lub hitlerowską”, relacje pomiędzy Nikaraguą a Watykanem zostały zawieszone z inicjatywy władz w Managui.

Źródło:PAP

Najnowsze