Strona głównaWiadomościPolitykaWawer: "To co robicie, to jest psucie państwa i prawa"

Wawer: „To co robicie, to jest psucie państwa i prawa”

-

- Reklama -

Do tej kolejnej z serii uchwały KO podchodzę z przerażeniem, bo jeśli tak chcecie tworzyć prawo i na takiej podstawie podejmować kluczowe decyzje, to czeka nas kompletny chaos – ocenił Michał Wawer (Konfederacja) podczas debaty nad uchwałą Sejmu w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa.

„Uchwała Sejmu nie jest w Polsce źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Jest to w tej konstytucji, na którą się powołujecie” – mówił Wawer zwracając się do posłów większości rządzącej.

- Reklama -

Jak kontynuował mówiąc do posłów popierających projekt uchwały „nasuwa się pytanie, co wy z tej uchwały sądowej wyinterpretujecie i wymyślicie”. „Wbrew uwadze medialnej, to jest znacznie poważniejsza sprawa niż TVP” – ocenił.

„Jeśli przyjmiemy tutaj na tym świstku, którym jest ta uchwała, na tych dwóch stronach zapisanych ideologicznymi frazesami, że te powołania do KRS były całkowicie nielegalne – bez żadnych zastrzeżeń, bez żadnych procedur i obostrzeń, to z tego wychodzi wniosek, że wszystkie powołania sędziowskie przez ostatnie pięć lat były nieważne. A jeśli powołania sędziowskie były nieważne, to nieważne były też wyroki wydane przez tych sędziów. Wy już nad tym nie zapanujecie” – mówił poseł Wawer.

Jak ocenił „nikt nie mówi, że to, co zrobił PiS było dobre, legalne, albo zgodne z konstytucją”. „Ale żeby to naprawić, to potrzebna jest niezwykle rozległa, niezwykle przemyślana i niezwykle precyzyjna operacja chirurgiczna, a wy w tej uchwale łapiecie młotek i ruszacie robić porządek” – ocenił poseł Konfederacji.

„To co robicie, to jest psucie państwa i prawa. Zawróćcie z tej drogi” – apelował Wawer do autorów projektu uchwały.

W środę Sejm rozpatruje projekt uchwały w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym.

Projekt został złożony przez grupę posłów KO, PSL-TD, Polski 2050-TD oraz Lewicy. W projekcie uchwały wskazano, że trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 r. ws. wyboru sędziów – członków KRS zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji RP.

Wezwano członków KRS wybranych wbrew konstytucji do zaprzestania działalności w Radzie.

(PAP)

Najnowsze