Ambasadorem Polski przy UE pozostaje Andrzej Sadoś. Wezwanie ambasadora na konsultacje i wyznaczenie niższej rangą osoby do kierowania placówką, to w dyplomacji gest obniżenia poziomu relacji – ocenił b. szef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS).
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że dotychczasowy stały przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś został wezwany do kraju i zwolniony z obowiązku świadczenia pracy; od 13 grudnia 2023 r. Stałym Przedstawicielstwem przy UE w Brukseli kieruje, w randze ministra pełnomocnego, Piotr Serafin.
Szynkowski vel Sęk w rozmowie z PAP podkreślił, że „ambasadorem Polski przy UE pozostaje Andrzej Sadoś”. „Zgodnie z art. 39 ust. 2 Ustawy o służbie zagranicznej +Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej mianuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wspólny wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych oraz ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zaakceptowany przez Prezesa Rady Ministrów.” – wskazał polityk PiS.
Zaznaczył jednocześnie, że minister może przejściowo, na czas nieobecności przedstawiciela, wyznaczyć osobę kierującą placówką.
„Wezwanie ambasadora na konsultacje i wyznaczenie niższej rangą osoby do kierowania placówką, to w dyplomacji gest obniżenia poziomu relacji” – ocenił Szynkowski vel Sęk.
„Donald Tusk zleca tego rodzaju ruch w trakcie najważniejszego w tym roku szczytu Rady Europejskiej. Osobiste uprzedzenia i chęć wstawienia natychmiast swojego człowieka w imię zasady TKM (Teraz K… My, biorą więc górę nad polską racją stanu” – podkreślił.
„Do tego pan Piotr Serafin do zupełnie niedawna, wedle mojej wiedzy, był pracownikiem instytucji unijnej, pytanie więc czy tak nagłej zmianie nie towarzyszy konflikt interesów” – zaznaczył Szynkowski vel Sęk.
„Będę jeszcze dziś wnioskować o pisemne wyjaśnienia tych kwestii” – zapowiedział b. szef MSZ.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak powiedział, że prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk rozmawiali o tej sprawie w poniedziałek. „Ze względu na to, że to premier i Rada Ministrów odpowiadają za prowadzenie polityki europejskiej, w związku z czym, ze strony prezydenta jest pełne zrozumienie i zgoda na to, by premier w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej miał swojego współpracownika” – powiedział prezydencki minister.
Minister Radosław Sikorski uznał, że polskie interesy w UE będą lepiej reprezentowane przez Piotra Serafina; wcześniej poinformował prezydenta, że ambasador Andrzej Sadoś zostanie wezwany na konsultacje – przekazał rzecznik MSZ Paweł Wroński. Podkreślił, że Sadoś nadal jest ambasadorem, ale nie musi świadczyć pracy.
W czwartek MSZ podało, że dotychczasowy stały przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś został wezwany do kraju i zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, a od 13 grudnia 2023 r. Stałym Przedstawicielstwem przy UE w Brukseli kieruje, w randze ministra pełnomocnego, Piotr Serafin.
Rzecznik Wroński na konferencji prasowej w MSZ podkreślił, że „ranga Polski bierze się z rangi jej przedstawicieli”. „Pan ambasador Sadoś, przy całym szacunku, nie reprezentuje tego rodzaju siły politycznej, co dobrze znany w Brukseli i szanowany tam Piotr Serafin, który dodatkowo ma pełne zaufanie premiera Donalda Tuska” – powiedział Wroński.
Dodał, że „jeśli chcemy, żeby polskie interesy były reprezentowane w Brukseli dobrze, to lepiej, żeby je reprezentował człowiek, który ma zaufanie premiera, który jest jego człowiekiem, który zna wszystkie brukselskie korytarze, który tam rozwiązywał problemy, a nie je tworzył, niż ambasador Sadoś, który wykonywał polecenia poprzedniego rządu, który nie był szczególnie euroentuzjastyczny”. Andrzej Sadoś pełnił funkcję polskiego ambasadora przy UE od 2018 r.
Piotr Serafin był w latach 2014-2019 Szefem Gabinetu Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Wcześniej, w latach 2012-2014, zajmował stanowisko sekretarza stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w latach 1999 – 2010 pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.
(PAP)