Strona głównaWiadomościPolskaPolacy nie spodziewają się niczego dobrego po premierze Tusku

Polacy nie spodziewają się niczego dobrego po premierze Tusku

-

- Reklama -

31,2 proc. ankietowanych uważa, że lider KO Donald Tusk będzie premierem „dobrym” lub „znakomitym”; 41,8 proc., twierdzi, że „złym” lub „fatalnym”, a 22,1 proc., że „przeciętnym” – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”.

W sondażu zwrócono uwagę, że za kilka dni prawdopodobnie lider KO Donald Tusk otrzyma misję tworzenia rządu. W związku z tym zapytano respondentów o to, jakim będzie premierem.

Zdaniem 10,1 proc. badanych Tusk będzie premierem „znakomitym”, a 21,1 proc. „dobrym”. „To oznacza, że nieco więcej niż 30 proc. badanych ma pozytywną opinię o Donaldzie Tusku jako przyszłym szefie rządu” – podkreślono w sondażu.

Natomiast 22,1 proc respondentów twierdzi, że lider KO będzie premierem „przeciętnym”, 11,4 proc., że „złym”, a 30,4 proc., że „fatalnym”. „Negatywne oczekiwania wyraźnie więc przeważają nad pozytywnymi, wykraczając nawet poza elektorat Prawa i Sprawiedliwości z ostatnich wyborów” – zwrócono uwagę w sondażu.

4,9 proc. ankietowanych nie miało w tej sprawie zdania.

Z badania wynika też, że zdaniem 93 proc. wyborców Konfederacji Donald Tusk będzie „fatalnym” szefem rządu; 2 proc. twierdzi, że „złym”, a 5 proc., że „przeciętnym”. Wśród wyborców Konfederacji brak pozytywnych opinii na ten temat.

Negatywne opinie na temat Tuska jako szefa rządu przeważają również wśród wyborców PiS. 57 proc. z nich spodziewa się, że będzie on „fatalnym” premierem; 30 proc. że „złym”, a 9 proc., że „przeciętnym”.

Wśród wyborców partii tworzących nową koalicję najbardziej sceptyczni wobec Tuska są ci, którzy głosowali na Trzecią Drogę(PSL i Polska 2050). 65 proc. z tej grupy uważa, że lider KO będzie „przeciętnym” szefem rządu, 30 proc. że „dobrym”, a 1 proc., że „znakomitym”.

Na Lewicy wyraźnie przeważają pozytywne oczekiwania. 34 proc. wskazało, że Tusk będzie „znakomitym” premierem, 27 proc. uważa, że „dobrym”, i także 27 proc. że „przeciętnym”. 12 proc. wyborców Lewicy nie ma zdania w tej sprawie.

32 proc. wyborów KO, czyli politycznego zaplecza Tuska wskazało, że będzie on „znakomitym” premierem, 43 proc., że „dobrym”, 15 proc., że „przeciętnym”, 1 proc., że „złym”, a 5 proc, że „fatalnym”.

W sondażu zwrócono uwagę, że taki sam odsetek kobiet i mężczyzn spodziewa się, że Tusk będzie „znakomitym” lub „dobrym” szefem rządu – 31 proc., ale zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn wskazało, że może być premierem „przeciętnym” – 30 proc. Wśród mężczyzn to grupa 14 proc. badanych. Za to aż 48 proc. z nich uważa, że lider KO będzie premierem „złym” lub „fatalnym”. W grupie kobiet negatywne oczekiwania wyraziło 35 proc. respondentek.

Pod względem wieku badanych najbardziej rozbieżne opinie mają dwie sąsiadujące ze sobą grupy. Najbardziej krytyczne są osoby w przedziale 60–69 lat, z których 43 proc. uważa, że Tusk będzie „fatalnym” szefem rządu, a 9 proc., że „złym”. Z kolei największe oczekiwania są widoczne w grupie 50–59 lat, w której 20 proc. wskazało opcję „znakomity”, a 34 proc. „dobry”.

„Czy takie wyniki to obciążenie dla przewodniczącego Platformy, który w poniedziałek ma otrzymać misję tworzenia rządu? Z jednej strony tak, bo pokazują potężny negatywny balast, jaki nowy premier będzie dźwigał na barkach już na starcie. Z drugiej strony jednak brak entuzjazmu obywateli oznaczać może, że łatwiej ich będzie pozytywnie zaskoczyć” – czytamy w sondażu.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-2 grudnia 2023r. na 1067 – osobowej grupie respondentów.

Źródło:PAP

Najnowsze