Strona głównaWiadomościŚwiatHinduski agent oskarżony o próbę likwidacji przeciwników politycznych Delhi na terytorium USA

Hinduski agent oskarżony o próbę likwidacji przeciwników politycznych Delhi na terytorium USA

-

- Reklama -

Indie dołączyły do grona państw, które załatwiają swoje porachunki także poza granicami kraju. Brylował w tym Związek Sowiecki, chociaż tradycje te kontynuuje i Rosja. Także komunistyczne Chiny mocno inwigilują swoją zagraniczną diasporę. Podobnie i np. Wietnam.

Tym razem padło na Indie, co może poważnie zatruć relacje tego kraju ze Stanami Zjednoczonymi. Można dodać, że wcześniej Delhi podpadło już za podobne sprawy Kanadzie i premier Trudeau wysuwał oskarżenia pod adresem hinduskich służb wywiadowczych.

Teraz obywatel Indii jest oskarżony w Stanach Zjednoczonych o sponsorowanie zaplanowanego w Nowym Jorku morderstwa przywódcy separatystów sikhijskich. Za namową do mordu miał stać agent tajnych służb Indii, co ujawnił amerykański Departament Obrony.

Może to popsuć stosunki Indii ze Stanami Zjednoczonymi. Sekretarz stanu Antony Blinken ostrzegał jeszcze we wrześniu, że USA zachowują „niezwykłą czujność, ilekroć pojawiają się zarzuty dotyczące tego typu zagranicznych represji”. Blinken mówił wówczas o „autorytarnych reżimach” kontrolujących swoich obywateli poza krajem.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych nie podał nazwiska Sikha, który miał być celem służb wywiadu Indii. Wiadomo, że chodziło o Nowy Jork. „Financial Times” zidentyfikował ofiarę jako Gurpatwanta Singha Pannuna, prawnika i założyciela amerykańskiej organizacji Sikhs For Justice (SFJ). Został uznany przez New Delhi w 2020 r. za „terrorystę” i był poszukiwany za „terroryzm i działalność wywrotową”.

Hinduski agent usłyszał właśnie akt oskarżenia. Miał zwerbować 52-letniego Nikhila Guptę do zamordowania Sikha w zamian za bezkarność i umorzenie śledztwa w Indiach w sprawie handlu narkotykami i bronią. Według amerykańskich śledczych niewymieniony z nazwiska przedstawiciel państwowych struktur Indii zwerbował Guptę w maju 2023 r. do zorganizowania zabójstwa.

Gupta zwrócił się do osoby, którą uważał za współpracownika przestępców, o pomoc w wynajęciu zabójcy. W rzeczywistości był to tajny agent amerykańskiej Agencji ds. Walki z Narkotykami. (DEA). Ten skontaktował go z rzekomym „mordercą do wynajęcia”, którym był kolejny agent DEA. Gupta zgodził się zapłacić rzekomemu zabójcy 100 000 dolarów, z czego 15 000 dolarów wypłacono mu z góry 9 czerwca.

Gupta został aresztowany 30 czerwca, ale już w Czechach, skąd na mocy umowy o ekstradycji, został przekazany do USA. Administracja USA „traktuje tę kwestię z najwyższą powagą i poruszała ją z rządem Indii na najwyższych szczeblach” – powiedziała Adrienne Watson, rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Z kolei hinduskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że po otrzymaniu informacji z Waszyngtonu,  „podejmie niezbędne działania w oparciu o ustalenia powołanej komisji śledczej”.

Źródło: Le Figaro

Najnowsze