Strona głównaWiadomościTSUE dopuszcza ograniczenie noszenia islamskich strojów w administracji

TSUE dopuszcza ograniczenie noszenia islamskich strojów w administracji

-

- Reklama -

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że administracja publiczna może zakazać swoim pracownikom noszenia w miejscu pracy „widocznych znaków filozoficznych lub religijnych”. Wyrok wydano 28 listopada 2023 r., a dotyczył Belgii i sprawy noszenia islamskich chust.

TSUE rozstrzygnął spór pomiędzy gminą Liège a jej pracownicą, która chciała nosić w pracy islamską chustę. Europejski wymiar sprawiedliwości orzekł, że administracja publiczna może podjąć decyzję o zakazie noszenia symboli religijnych wszystkim swoim pracownikom, nawet tym, którzy nie mają w pracy bezpośredniego kontaktu z interesantami.

- Reklama -

Uznano, że administracja publiczna ma prawo tworzenia „całkowicie neutralnego środowiska”. TSUE orzekał już kilkakrotnie w sprawach zakazujących noszenia islamskich chust przez prywatnych pracodawców, ale obecnie jest to pierwsza decyzja dotycząca służby publicznej.

Belgijska gmina Ans zakazała w 2021 r. swojej pracownicy noszenia w urzędzie islamskiej chusty. Gmina zmodyfikowała swoje przepisy, wymagając od swoich pracowników przestrzegania ścisłej „neutralności”, zakazując „jakichkolwiek form prozelityzmu” oraz zabraniając im „pokazywania jakichkolwiek rzucających się w oczy oznak przynależności ideologicznej lub religijnej”.

Pracownica zaskarżyła przepisy do sądu, utrzymując, że są one dyskryminujące i naruszają jej wolność wyznania. Trybunał Sprawiedliwości UE, do którego wniósł sprawę sąd pracy w Liège, orzekł, że „politykę ścisłej neutralności, którą administracja publiczna narzuca swoim pracownikom […], można uznać za obiektywnie uzasadnioną prawem”.

Jest to jednak wybór gminy. Trybunał uważa, że ​​„równie uzasadniony jest inny wybór administracji publicznej i polityka dopuszczająca w sposób ogólny i niezróżnicowany noszenie widocznych oznak filozoficznych lub religijnych, także przy kontaktach z obsługą ludności.

Uznano, że „każde państwo członkowskie i każdy podmiot administracyjny niższego szczebla w ramach swoich kompetencji dysponuje marginesem oceny w zakresie koncepcji neutralności usług publicznych”.

W marcu 2017 r., w dwóch sprawach toczących się przeciw Belgii i Francji dotyczących muzułmanek zwolnionych za odmowę zdjęcia chust, TSUE orzekł, że wewnętrzne regulacje spółki mogą, chociaż pod pewnymi warunkami, wprowadzać takie zakazy.

Źródło: AFP/ Ouest France

Najnowsze