Strona głównaWiadomościPolskaRząd zaproponowany przez Morawieckiego będzie bez Suwerennej Polski?

Rząd zaproponowany przez Morawieckiego będzie bez Suwerennej Polski?

-

- Reklama -

Mateusz Morawiecki otrzymał od prezydenta misję tworzenia rządu. Zdaje się, że to misja beznadziejna – tym bardziej, że pojawiły się doniesienia, iż w zaproponowanym przez Morawieckiego rządzie ma zabraknąć Suwerennej Polski.

Teoretycznie PiS wygrało wybory 15 października, wprowadzając do Sejmu ze swoich list największą liczbę posłów. Faktycznie jednak od ogłoszenia wyników wiadomo było, że partia Jarosława Kaczyńskiego nie będzie miała większości, która pozwoli jej rządzić.

W dodatku z list PiS-u do parlamentu dostało się 157 posłów PiS, 18 posłów Suwerennej Polski, 4 – Partii Republikańskiej, 2 – Kukiz’15 i 13 bezpartyjnych.

Mateusz Morawiecki dostał od prezydenta misję stworzenia rządu, która wydaje się być z góry skazana na porażkę. Tymczasem z informacji medialnych wynika, że dotychczasowy premier jeszcze bardziej obniża swoje szanse, wykluczając ze swojego teoretycznego rządu jednego z dotychczasowych koalicjantów – Suwerenną Polskę Zbigniewa Ziobry.

Jacek Ozdoba z Suwerennej Polski w programie #RZECZoPOLITYCE Rzeczypospolitej mówił o podjętej przez Morawieckiego próbie stworzenia rządu.

– Próba jest podjęta i tradycja konstytucyjna wynikająca z tego, że wybory wygrało PiS, to jest największe ugrupowanie. Pytanie o zdolności koalicyjne, które są wątpliwie. Ale próba jest podjęta –
powiedział dotychczasowy wiceminister klimatu i środowiska.

To Ozdoba wyznał, że Morawiecki najprawdopodobniej nie zaprosił nikogo z partii Ziobry do swojego rządu.

– Nic mi nie wiadomo, byśmy wchodzili do rządu, na stan poranny nie było informacji, by taka propozycja padła. Być może wczoraj po południu były takie rozmowy, ale na stan poranny nie miałem takich informacji. Ale poczekajmy jeszcze do poniedziałku. 4 lata to długi okres. Pewnie z 2 tygodnie będziemy jeszcze urzędować… Niezależnie, kto wygra wybory jako państwo, ja przekażę wszystkie informacje, aby dbałość o państwo była dla mnie najważniejsza –
powiedział Ozdoba.

Najnowsze