Strona głównaWiadomościPolitykaPILNE! Sejm wybrał skład Trybunału Stanu

PILNE! Sejm wybrał skład Trybunału Stanu

-

- Reklama -

Sejm wybrał Piotra Łukasza Juliusza Andrzejewskiego i Jacka Dubois na zastępców przewodniczącego Trybunału Stanu. Posłowie wybrali też 16 członków TS, w tym m.in. byłego marszałka Sejmu Józefa Zycha.

Za wyborem zastępców przewodniczącego i członków TS było 431 posłów, przeciw był jeden, od głosu wstrzymało się 4 posłów.

Kandydaturę Andrzejewskiego, członka TS w latach 2015-19, a od 2019 r. zastępcy przewodniczącego TS, wieloletniego senatora, działacza opozycji w PRL, który jako adwokat bronił oskarżonych w procesach stanu wojennego, zgłosili posłowie klubu parlamentarnego PiS.

Dubois specjalizuje się w prawie karnym i sprawach z zakresu ochrony dóbr osobistych. W 2011 r. został wybrany po raz pierwszy do Trybunału Stanu. W 2012 został zastępcą przewodniczącego TS, następnie w latach 2015 i 2019 ponownie wybrano go na członka Trybunału. Został zgłoszony przez posłów klubu KO.

Członkami Trybunału Stanu zostali: Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz.

Sześciu członków TS zgłosili posłowie PiS, jednego posłowie Konfederacji, a pozostałych – posłowie KO, PSL-Trzeciej Drogi, Polski 2050-Trzeciej Drogi i Lewicy.

Sędziego Trybunału Stanu wybiera Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zgodnie z konstytucją TS składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu.

Przewodniczącym TS jest z urzędu pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

(PAP)

Najnowsze