Strona głównaWiadomościŚwiatFranciszkowi nie podoba się także biskup diecezji francuskiej. Zbyt „tradycyjny”?

Franciszkowi nie podoba się także biskup diecezji francuskiej. Zbyt „tradycyjny”?

-

- Reklama -

Papież Franciszek odwołał niedawno bpa Josepha Stricklanda z funkcji ordynariusza diecezji Tyler w USA. Hierarcha znany był z obrony doktryny katolickiej w zakresie moralności. Przestrzegał również przed negatywnymi konsekwencjami Synodu o synodalności. Teraz przyszła pora na podobne „porządki” we Francji?

Diecezja Fréjus-Toulon znalazła się pod lupą Rzymu ze względu na silne oparcie w tradycyjnym katolicyzmie. Zablokowano tu święcenia kapłańskie, a teraz Watykan mianował ordynariuszowi diecezji biskupa koadiutora.

- Reklama -

Było już papieskie ostrzeżenie i „wizyta apostolska” – audyt dwóch francuskich biskupów skierowanych do diecezji przez Watykan na początku 2023 r. Teraz do diecezji skierowano w roli biskupa-koadiutora 58-letniego ks. François Touveta, który ma zastąpić ks. bpa Dominique’a Reya za cztery lata, kiedy ten tylko osiągnie wiek emerytalny. Bp Rey rządzi diecezją z nominacji Jana Pawła II od 23 lat.

Oficjalnie mówi się o „kryzysie wewnętrznym”, który nęka katolicką diecezję Fréjus-Toulon od ponad dwóch lat. Bp François Touveta przebywał dotąd w Châlons w Szampanii. Jako koadiutor ma prawo następstwa po urzędującym biskupie, ale i ma współdecydować o sprawach diecezji.

Nominację odbiera się w kontekście „opiłowywania” przez Franciszka katolickich tradycjonalistów. Przypomina się bezprecedensową decyzję papieża z czerwca 2022 r., o zawieszeniu w tej diecezji święceń kapłańskich ze względu na zbyt dużą liczbę diakonów przywiązanych do tradycyjnego rytu. .

Decyzja i tak jest trochę „salomonowa”, bo spodziewano się zmuszenia bpa Reya do rezygnacji. Podjął ją podobno osobiście Franciszek miesiąc temu. Franciszek nie wyparł się więc biskupa Reya, którego projekt duszpasterski doprowadził do rozkwitu tej diecezji. Współistniały tu zarówno wspólnoty charyzmatyczne, jak i tradycjonalistyczne. Diecezji nie brakowało powołań. Pod względem liczby seminarzystów diecezja Fréjus-Toulon była pozytywnym wyjątkiem na kościelnej mapie Francji.

Biskup Dominique Rey jest jednym z niewielu francuskich hierarchów zaangażowanych w realizację motu proprio „Summorum Pontificum”, odznaczających się przywiązaniem do Tradycji Kościoła. Każdy kleryk odbierający formację w jego diecezji miał możliwość uczestnictwa w tradycyjnej liturgii i nauki sprawowania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Poza tym bp Rey wspierał obronę życia poczętego, nie wspierał islamskiej imigracji, w 2008 roku wspierał za to Marsz dla Życia, krytykował też masonerię. Jest nawet autorem książki, w której wyjaśnia przyczyny niezgodności doktryny katolickiej z ruchem wolnomularskim.

Źródło:Le Figaro

Najnowsze