Strona głównaWiadomościErdogan: nie będziemy więcej rozmawiać z Netanjahu

Erdogan: nie będziemy więcej rozmawiać z Netanjahu

-

- Reklama -

W związku z działaniami Izraela w Strefie Gazy nie będziemy więcej rozmawiać z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu – powiedział w sobotę tureckim mediom prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Nie oznacza to jednak zerwania stosunków dyplomatycznym z Tel Awiwem – dodał.

Gaza musi być częścią niezależnego, suwerennego państwa palestyńskiego po zakończeniu wojny Izraela z Hamasem – podkreślił Erdogan, dodając, że Turcja nie godzi się na „stopniowe wymazywanie Palestyńczyków z historii”.

We wrześniu doszło do pierwszego osobistego spotkania Erdogan-Netanjahu w Nowym Jorku. Pod koniec października prezydent Turcji ogłosił jednak, że porzuca wszelkie plany odwiedzenia Izraela, po czym Tel Awiw zakomunikował o wycofaniu swoich dyplomatów z Turcji.

Według Erdogana Unia Europejska nie zajęła uczciwego stanowiska w sprawie wojny na Bliskim Wschodzie i sytuacji w Strefie Gazy, co skutkowało „poważnym zachwianiem” zaufania do niej.

Prezydent Turcji powiedział również, że będzie starał się przyspieszyć ratyfikację przez parlament członkostwa Szwecji w NATO tak bardzo, jak to możliwe, jednak według niego Sztokholm wciąż nie podjął wystarczających działań w sprawie kurdyjskich bojowników.

Erdogan przesłał do parlamentu wniosek ratyfikacyjny, dotyczący akcesji Szwecji do NATO 23 października. Nie podano – jak dotąd – informacji w sprawie ewentualnego terminu głosowania na tym wnioskiem.

Szef komisji spraw zagranicznych tureckiego parlamentu Fuat Oktay poinformował w środę, że nie przyspieszy głosowania w sprawie akcesji Szwecji do NATO. Kwestia ta nie jest tak pilna dla Ankary, jak dla innych krajów – dodał.

Prócz Turcji jedynie Węgry nie zagłosowały jeszcze nad wnioskiem szwedzkim. Do akcesji potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników.

Źródło:PAP

Najnowsze