Strona głównaWiadomościŚwiatPapież Franciszek jedzie na COP28 do Dubaju

Papież Franciszek jedzie na COP28 do Dubaju

-

- Reklama -

COP28 odbędzie się na początku grudnia. Po raz pierwszy udział w tego typu spotkaniu zapowiedział papież. Franciszek osobiście weźmie udział w szczycie COP od początku czasu organizacji takich spotkań w 1995 r.

Papież Franciszek ogłosił swoją podróż do Dubaju w dniu Wszystkich Świętych. Zachodnie media przyklaskują „postępowemu” następcy św. Piotra, który tak żywo interesuje się problemem globalnego ocieplenia. Stąd i podróż na spotkanie COP28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w sprawie klimatu.

„Pojadę do Dubaju. Myślę, że wyjadę 1 grudnia do 3 grudnia. Będę tam przez trzy dni” – dodł Franciszek w wywiadzie dla włoskiej telewizji publicznej Rai1. COP 28 odbędzie się w dniach od 30 listopada do 12 grudnia. To tzw. „konferencja klimatyczna ONZ”. Jej celem jest „osiągnięcie redukcji emisji gazów cieplarnianych”.

Gospodarzem szczytu jest sułtan al-Jaber. To także… dyrektor generalny krajowego koncernu naftowego z Abu Zabi – National Oil Company (ADNOC), jednej z wiodących grup naftowych na świecie, a jednocześnie minister Przemysłu i Innowacyjnych Technologii.

„The Guardian” przyłapał otoczenie sułtana na „poprawianiu” w kolorze „zielonym” wpisów na jego temat w Wikipedii. Redaktor takich „ekologicznych” poprawek przyznał się, że otrzymuje wynagrodzenie od ADNOC.

Hucpy „klimatyczne” mają konkretny wpływ na życie milionów ludzi. Szkoda, że Franciszek zdecydował się dać „twarz” jednej z nich. Przypomnijmy jednak, że w ramach „przystosowywania się do świata współczesnego”, zamiast bycia dla niego alternatywnym Drogowskazem, ten papież czyni sporo. 4 października Franciszek opublikował dodatkowo adhortację apostolską „Laudate Deum” na temat kryzysu klimatycznego.

Źródło: France Info/ Guardian/ PAP

Najnowsze