Strona głównaOpinieZmiana ustroju Unii Europejskiej. Ziemkiewicz: Potrzebne nowe referendum

Zmiana ustroju Unii Europejskiej. Ziemkiewicz: Potrzebne nowe referendum

-

- Reklama -

Znany prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz wskazuje, że skoro Parlament Europejski głosuje nad zmianą ustroju Unii Europejskiej, to należy przeprowadzić nowe referendum dot. członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w strukturach Wspólnoty.

Głosowanie nad propozycją wprowadzenia zmian w Traktacie o Unii i Traktacie o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej miało odbyć się 12 października, ale zostało przesunięte na 25 października. Wielu komentatorów wskazuje, że przegłosowanie zmian oznacza całkowitą zmianę ustroju UE, a według niektórych jest to nawet zmiana Unii w parapaństwo federalne.

- Reklama -

Proponowane zmiany

Propozycja opiera się na raporcie napisanym przez niemiecko-francuską grupę ekspertów. Proponowane zmiany to m.in.:

  •  likwidacja prawa weta w 65 przypadkach, w tym w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, obrony, podatków i budżetu;
  •  uczynienie z mechanizmu warunkowości narzędzia do sankcjonowania praworządności w państwach członkowskich;
  •  przekazanie wyłącznych kompetencji UE w dziedzinach tak szerokich, jak ochrona środowiska i różnorodność biologiczna, a także przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Ziemkiewicz komentuje

„Przyjęcie przez PE projektu zmiany w traktach unijnych oznacza tak daleką zmianę samej istoty UE i zasad jej funkcjonowania, że zgoda Polaków na członkostwo we wspólnocie europejskiej (likwidowanej właśnie na rzecz europejskiego superpaństwa), wyrażona 20 lat temu w referendum akcesyjnym (nb. przez zaledwie 13,5 mln z 30 mln uprawnionych) traci moc” – pisze Rafał Ziemkiewicz w swoich mediach społecznościowych.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

„Niezbędne jest rozpisanie nowego referendum” – uważa publicysta związany niegdyś z Najwyższym Czasem!.

spot_img

Najnowsze