Strona głównaWiadomościPolskaBędzie więcej mandatów. Nowe uprawnienia dla straży miejskiej

Będzie więcej mandatów. Nowe uprawnienia dla straży miejskiej

-

- Reklama -

Od piątku weszły w życie zmiany w rozporządzeniu szefa MSWiA dotyczące możliwości wystawiania mandatów przez straż miejską. Funkcjonariusze mogą już nakładać mandaty na rowerzystów, kierujących hulajnogami czy właścicieli domów.

W piątek weszły w życie zmiany w rozporządzeniu szefa MSWiA dotyczące m.in. mandatów nakładanych na kierujących pojazdami innymi niż mechaniczne. Zgodnie z nowym rozporządzeniem straż miejska lub gminna może ukarać mandatem osoby prowadzące pojazd inny niż mechaniczny – czyli np. rowerzystę – za naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych.

Strażnicy mogą m.in. ukarać mandatem w wysokości od 50 do 100 zł osoby jadące rowerem lub hulajnogą, które przejeżdżają przez przejście dla pieszych lub jadą po drodze przeznaczonej tylko dla pieszych.

Niektórzy rowerzyści w ogóle nie przestrzegają przepisów i jadą z dużą prędkością, nawet nie zatrzymując się przed przejściem dla pieszych. To oczywiście stwarza duże zagrożenie, ponieważ często kierowca samochodu nie jest w zobaczyć takiego rowerzysty i nie jest w stanie w jakikolwiek sposób zareagować – tłumaczy w rozmowie z PAP rzecznik prasowy gdyńskiej straży miejskiej Leonard Wawrzyniak.

Teraz jazda przez przejście dla pieszych także hulajnogą będzie wykroczeniem i na pewno nasi strażnicy miejscy będą wystawiali mandaty za tego typu przewinienia. Natomiast zawsze przy wejściu nowych przepisów podchodzimy do karania łagodniej pouczając i tłumacząc mieszkańcom, co zrobili źle – dodał.

W kwestii rowerzystów czy kierujących hulajnogami (a także zaprzęgów konnych, rikszami) straż miejska dostała więc takie same uprawnienia w kwestii nakładania mandatów, jak policja.

To niejedyne zmiany. Straż gminna i miejska po wejściu w życie rozporządzenia może karać też za wykroczenia wynikające z naruszenia innych ustaw niż prawo o ruchu drogowym, m.in. ma prawo nałożyć mandat do 500 zł za nieskładanie w terminie deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Z kolei za brak widocznego numeru nieruchomości właściciel może dostać mandat do 250 zł.

Źródło:PAP/nczas.info

Najnowsze