Strona głównaWiadomościŚwiatAtak na szpital w Gazie. Setki cywilów zabitych. Izrael wzywa swoich obywateli...

Atak na szpital w Gazie. Setki cywilów zabitych. Izrael wzywa swoich obywateli do opuszczenia Turcji [FOTO/VIDEO]

-

- Reklama -

Szpital Al-Ahli w Gazie został zbombardowany. Zginęły setki niewinnych osób. Izrael i Hamas wzajemnie oskarżają się o tragiczny w skutkach atak.

W momencie wybuchu w szpitalu chroniły się setki ludzi. Zdjęcia przesłane agencji AP pokazują płomienie na szpitalnych korytarzach, rozbite szyby i rozrzucone części ciał.

Według palestyńskiego ministerstwa zginęło co najmniej 500 osób. Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas nie ma wątpliwości, że za atak odpowiada Izrael. Bombardowanie szpitala nazywa potworną zbrodnią i ludobójstwem. Uważa ponadto, że odpowiedzialność za śmierć setek niewinnych osób ponoszą kraje popierające Izrael.

Z wielu krajów popłynęły słowa potępienia pod adresem Izraela. Iran nazwał atak „okrutną zbrodnią wojenną”, Turcja uznała, że świadczy on o „braku podstawowych ludzkich wartości”. Izrael w odpowiedzi wezwał swoich obywateli do opuszczenia Turcji. Liga Arabska wezwała zaś Zachód do „natychmiastowego powstrzymania tragedii w Strefie Gazy”.

Inne zdanie w tym temacie ma jednak Izrael. Według sił zbrojnych Izraela na szpital spadła wadliwa rakieta wystrzelona przez bojowników Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu.

W środę do Izraela przybył prezydent USA Joe Biden, który wyraził „oburzenie i głębokie zasmucenie” z powodu wybuchu w szpitalu w Gazie i śmierci niewinnych cywilów. Wizyta była oczywiście zaplanowana wcześniej i nie ma związku z atakiem na szpital.

Izrael zapewnia, że przedstawi Bidenowi niezbite dowody wskazujące, że to nie oni zbombardowali szpital. Koronnym argumentem, według izraelskich mediów, ma być fakt, że na miejscu tragedii nie ma dużego krateru, co oznacza, że w szpital nie uderzyła bomba lotnicza.

Najnowsze