Strona głównaWiadomościPolitykaOpole. Polityk z partii Brauna posłem. Mniejszość Niemiecka bez mandatu po raz...

Opole. Polityk z partii Brauna posłem. Mniejszość Niemiecka bez mandatu po raz pierwszy od 33 lat

-

- Reklama -

Według wyników wyborów do Sejmu, ogłoszonych przez PKW, po raz pierwszy od 1990 r. Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka nie będzie miał w Sejmie ani w Senacie swojego przedstawiciela. Ostatni mandat „biorący” w okręgu przypadł Konfederacji. Posłem zostanie Włodzimierz Skalik z partii Konfederacja Korony Polskiej Grzegorza Brauna.

PKW podała dane z wyborów do Sejmu i Senatu w województwie opolskim. Jak poinformowało biuro prasowe Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, z opublikowanych przez PKW danych wynika, że Komitet Wyborczy Mniejszość Niemiecka po raz pierwszy od 1990 r. nie będzie miał reprezentanta w polskim parlamencie.

„Członkowie KWW Mniejszość Niemiecka z zaskoczeniem i smutkiem przyjęli informację o nieuzyskaniu mandatu poselskiego i senatorskiego dla żadnego z kandydatów startujących z listy nr 11 – KWW Mniejszość Niemiecka, w tegorocznych wyborach do Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz pierwszy od roku 1990 w ławach poselskich nie zasiądzie przedstawiciel mniejszości wybrany z tego komitetu. To z pewnością duża strata dla całej społeczności związanej z Mniejszością Niemiecką” – napisano w komunikacie TSKN.

„Mamy świadomość, że w sytuacji, kiedy 15 października br. ważyły się losy demokratycznej Polski i jej miejsca w Europie, wielu wyborców stanęło przed dylematem – dokonać wyboru dużych partii, które w przekazie medialnym były wskazywane jako te, które mają wpływ na kierunek rozwoju kraju, czy regionalnego komitetu, który funkcjonuje tylko na poziomie jednego województwa? Pomimo utraty naszego reprezentanta w polskim parlamencie jesteśmy głęboko przekonani, że zmiana, jaka nastąpiła w proporcjach głosów w Sejmie, przyniesie demokratyzację życia społecznego, poprawę wielu fundamentalnych filarów państwa i powrót do elementarnego dialogu społecznego” – podkreślają autorzy komunikatu.

Zdaniem działaczy TSKN przyczyna w utracie przedstawiciela MN w Sejmie i Senacie leży w „zmniejszającej się naturalnie populacji etnicznej naszej grupy wyborców, brutalnej atmosferze kampanii w klimacie swego rodzaju plebiscytu, w którym liczył się przede wszystkim przekaz ogólnokrajowy” oraz w wysokiej frekwencji.

Wyniki wyborów w województwie opolskim

Po przeliczeniu głosów stu procent z obwodów wyborczych w okręgu 21., obejmującym całe województwo opolskie, największą liczbę głosów otrzymała KO (33,59 proc.), przed PiS (31,26 proc.) i Trzecią Drogą (12,7 proc.).

Na Nową Lewicę zagłosowało 7,24 proc., na Konfederację 6,49 proc., a na Mniejszość Niemiecką 5,37 proc. Komitet Polska jest jedna zdobył 1,74 proc., a Bezpartyjni Samorządowcy 1,57 procent.

W powszechnej świadomości przyjęło się, że Mniejszość Niemiecka ma „z automatu” jeden mandat. Z progu krajowego wynoszącego 5 proc. są bowiem zwolnieni, ale w okręgu zasady przydzielania mandatów obowiązują ich takie same jak inne partie. Po raz pierwszy od 1990 roku Mniejszość Niemiecka nie zdobyła mandatu – ma pierwsze miejsce „niebiorące”.

Kto posłem i senatorem z Opola?

W województwie opolskim mandaty poselskie otrzymają: Tomasz Siemoniak, Witold Zembaczyński, Tomasz Kostuś, Rajmund Miller, Danuta Jazłowiecka (wszyscy KO), Paweł Kukiz, Marcin Ociepa, Katarzyna Czochara, Janusz Kowalski (wszyscy PiS), Adam Gomoła (Trzecia Droga), Marcelina Zawisza (Nowa Lewica) oraz Włodzimierz Skalik (Konfederacja).

Wszystkie trzy mandaty senatorskie w regionie trafią do przedstawicieli totalnej opozycji. Senatorami zostaną Piotr Woźniak (Nowa Lewica), Beniamin Godyla (KO) i Tadeusz Jarmuziewicz (KO).

Najnowsze