Strona głównaWiadomościPolitykaTusk w ekstazie. "Jestem dzisiaj najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi"

Tusk w ekstazie. „Jestem dzisiaj najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi”

-

- Reklama -

To jest koniec tego złego czasu, koniec rządów PiS. Stworzymy w ciągu najbliższego czasu nowy, dobry, demokratyczny rząd z naszymi partnerami – powiedział w niedzielę po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk.

Jestem dzisiaj najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi – stwierdził lider KO. – Ja wiem, że nasze marzenia były jeszcze ambitniejsze, ale powiem wam, że jestem od wielu lat politykiem, jestem sportowcem i nigdy w życiu nie byłem tak szczęśliwy z tego niby drugiego miejsca – powiedział. – Wygrała Polska, wygrała demokracja. Odsunęliśmy ich od władzy – dodał.

Zaznaczył, że jeszcze rok temu nikt nie wierzył w wygraną, a trzy miesiące temu nikt nie był jej pewny. Jak podkreślił Tusk, „ten wynik może być jeszcze lepszy, ale dzisiaj już możemy powiedzieć: to jest koniec tego złego czasu, koniec rządów PiS”.

Podziękował wszystkim wyborcom KO i tym, którzy w lokalach wyborczych „pilnują, żeby nikt tam niczego nie wykombinował”. – Daliście wielką rzecz sobie, Polsce, swoim rodzinom – powiedział.

Pogratulował także innym partiom opozycyjnym ich wyniku. – Gratulacje dla naszych partnerów z opozycji demokratycznej – dla Władysława Kosiniaka-Kamysza, Szymona Hołowni, Włodzimierza Czarzastego – podkreślił.

Zrobiliśmy razem wielką rzecz. Ten wynik mówi sam za siebie, tego już nikt nie oszuka, tego już nikt nam nie zabierze. Wygraliśmy wolność, wygraliśmy demokrację, wygraliśmy naszą kochaną Polskę – wskazał. Ocenił, że „to jest jeden z najpiękniejszych dni polskiej demokracji” i stwierdził, że dzisiejszy dzień przejdzie do historii Polski jako „dzień jasny, jako dzień, który otwiera nową epokę – odrodzenie naszej Rzeczpospolitej”.

Przewodniczący PO zadeklarował, że wraz z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi chce utworzyć nowy rząd. – Mamy to naprawdę. Stworzymy w ciągu najbliższego czasu nowy, dobry, demokratyczny rząd z naszymi partnerami. Polska wygrała, wyście wygrali, Polki, Polacy wygrali – powiedział Tusk.

Zaznaczył, że jego ugrupowanie będzie obserwować dalsze prace w lokalach wyborczych. – Będziemy pilnować tych wyborów przez całą noc. Jak wiecie dziesiątki tysięcy ludzi siedzą w lokalach, pilnują, będą wysyłać nam informacje. Nikt nam już tych wyborów – jak powiedziałem – nie ukradnie. Naprawdę przypilnujemy każdego głosu. Żeby jutro, pojutrze było to, co dzisiaj mamy, już w tej chwili – zapowiedział lider PO.

PiS wygrało niedzielne wybory do Sejmu z wynikiem 36,8 proc. Koalicja Obywatelska zdobyła 31,6 proc., Trzecia Droga – 13 proc., Lewica – 8,6 proc., a Konfederacja – 6,2 proc. Wszystkie te komitety uzyskały mandaty poselskie – wynika z sondażu Ipsos. Według sondażu pod progiem wyborczym znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy, którzy otrzymali 2,4 proc. głosów.

Źródło:PAP

Najnowsze