Strona głównaWiadomościŚwiatWojna na flagi i bojkot Izraela w tzw. Europie Zachodniej

Wojna na flagi i bojkot Izraela w tzw. Europie Zachodniej

-

- Reklama -

W uroczystościach upamiętniających ofiary ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael, które odbyły się w środę w izbie niższej holenderskiego parlamentu (Tweede kamer), nie wzięli udziału posłowie arabskiej partii Denk.

„To był protest” – przekazał mediom rzecznik trzyosobowej frakcji Denk. „W Gazie były też ofiary śmiertelne, prawda? Czy te matki się nie liczą?” – pytał retorycznie rzecznik.

W poniedziałek szef frakcji Stephan van Baarle skrytykował także wywieszenie flagi Izraela na głównym budynku Bienenhof, kompleksu parlamentarno-rządowego w Hadze.

Tymczasem – jak podają holenderskie media – w nocy z wtorku na środę z prywatnych domów w Urk na północy kraju zniknęło kilkadziesiąt flag Izraela. Okazało się, że zostały one zerwane i w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania przedstawiające ich spalenie.

Wisząca od wtorku na budynku ratusza w Vlaardingen w centralnej Holandii flaga Izraela została w środę ściągnięta po protestach mieszkających w gminie Palestyńczyków – podał portal NOS. Na jej miejscu pojawiła się niebieska flaga z gołębiem pokoju.

Spośród największych miast w Holandii flaga Izraela zawisła jedynie na ratuszu w Amsterdamie. Burmistrzowie m.in. Hagi, Rotterdamu i Utrechtu odmówili wywieszenia izraelskiej flagi.

Z kolei w Niemczech flaga państwowa Izraela, wywieszona przed ratuszem w Heilbronn (Badenia-Wirtembergia), została zerwana i zniszczona . Także w Brunszwiku (Dolna Saksonia) flaga Izraela wisząca przed ratuszem została zerwana – informują w środę niemieckie media.

Rzeczniczka prasowa Heilbronn potwierdziła informacje lokalnej gazety „Heilbronner Stimme”, że flaga Izraela wciągnięta na maszt przed miejskim ratuszem została zerwana i zniszczona. Flaga została wywieszona we wtorek, a zerwana w nocy z wtorku na środę. Inne wiszące tam flagi pozostały nienaruszone.

Wywiesiliśmy nową flagę Izraela – powiedziała rzeczniczka. Policja oświadczyła, że prowadzi dochodzenie i zakłada, że sprawa ma podłoże polityczne.

Także w Brunszwiku flaga Izraela, wywieszona we wtorek przed ratuszem na znak solidarności z państwem Izrael, została zerwana. Poinformowała o tym gazeta „Braunschweiger Zeitung”.

(PAP)

Najnowsze