Strona głównaWiadomościPolskaKonfederacja spada z podium i ląduje bardzo daleko. Wybory coraz bliżej

Konfederacja spada z podium i ląduje bardzo daleko. Wybory coraz bliżej [SONDAŻ]

-

- Reklama -

Wyniki nowego sondażu, który przeprowadziła pracownia United Surveys dla Wirtualnej Polski mogą zaniepokoić Jarosława Kaczyńskiego oraz duet współprzewodniczących Konfederacji – Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka. Obie te partie – PiS i Konfederacja – na ostatniej prostej do wyborów zaczęły tracić poparcie. Traci także partia Donalda Tuska, ale on akurat nie ma powodów do stresu, a wynik sondażu powinien go ucieszyć.

– Na które z ugrupowań zagłosował(a)by Pan/i w wyborach do Sejmu gdyby lista komitetów wyglądała następująco? – pytali polskich obywateli ankieterzy, podczas badania sondażowego, którego wyniki opublikowano w środę, 20 września 2023 r.

Okazuje się, że w sondażach wciąż wygrywa PiS z wynikiem 32,8 proc. Partia władzy odnotowała jednak spadek poparcia o 0,7 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego sondażu tej samej sondażowni.

Za PiS-em uplasowałaby się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 26,3 proc. Partia Tuska również notuje spadek – o 1,7 pkt. proc.

Z trzeciego stopnia podium Konfederację zepchnęła Trzecia Droga, która mogłaby liczyć na wynik 10,6 proc., co oznacza wzrost poparcia o 1,4 pkt. proc.

Przed Konfederację wbiła się także Lewica. Lewicowcy mogliby uzyskać wynik 10, 2 proc. (wzrost o 1,3 pkt. proc.).

Utrzymująca się bardzo długo na trzecim miejscu i mierząca przez pewien czas w wynik na poziomie ok. 20 proc. Konfederacja, spadła na miejsce piąte i ma obecnie poparcie równe 9,5 proc. (spadek o 1,7 pkt. proc.).

W badaniu uwzględniono także Bezpartyjnych Samorządowców, którzy osiągnęliby wynik 3,4 proc. (wzrost o 0,2 pkt. proc.). Opcję „nie wiem/trudno powiedzieć” wskazało 7,2 proc. respondentów (wzrost o 1,2 pkt. proc.).

Wobec takich wyników podział mandatów poselskich przedstawiałby się następująco:

  • PiS – 185 mandatów,
  • Koalicja Obywatelska – 145,
  • Trzecia Droga – 46,
  • Lewica – 45,
  • Konfederacja – 39,
  • Mniejszość niemiecka w Polsce – 1.

Wynika z tego, że Prawo i Sprawiedliwość nie miałoby szans na utworzenie rządu.

Frekwencja wyborcza wyniosłaby 59,5 proc. Sondaż przeprowadzono metodą CAWI (wypełnienie ankiety w formie elektronicznej) w dniach 16-17 września 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1000 osób. Badanie zostało zrealizowano po wybuchu afery wizowej.

Najnowsze