Strona głównaWiadomościWojna na UkrainiePrzedłużą wizy ukraińskim uchodźcom, ale liczą, że po wojnie wrócą do domu

Przedłużą wizy ukraińskim uchodźcom, ale liczą, że po wojnie wrócą do domu

-

- Reklama -

Ukraińscy uchodźcy przebywający obecnie w Czechach prawdopodobnie będą mieli możliwość przedłużenia wizy ochrony czasowej o kolejny rok, a konkretnie nawet do końca marca 2025 r. Nowelizacja ustawy „lex Ukraina” została już zatwierdzona przez rząd i zostanie teraz poddana pod głosowanie w parlamencie.

Według czeskiego MSW, które przedstawiło poprawkę do ustawy ustawy, rozwój wojny na Ukrainie nie wskazuje na to, że ukraińscy uchodźcy będą mogli w krótkiej perspektywie i najbliższej przyszłości wrócić do domu.

Oprócz zezwolenia na pobyt wizy takie, podobnie jak w Polsce, umożliwiają ich posiadaczom dostęp do rynku pracy i mieszkań, a także korzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego oraz obowiązku szkolnego dzieci.

Zaraz po rosyjskiej inwazji Republika Czeska udzieliła tymczasowej ochrony dla około pół miliona ukraińskich uchodźców. Spośród nich około jedna trzecia wróciła na Ukrainę, część pojechała do innych krajów. Obecnie pozostaje w Czechach ponad 365 8000 obywateli Ukrainy. Zdecydowana większość to kobiety i dzieci.

Źródło:Radio Praga

Najnowsze