Strona głównaWiadomościŚwiatIzrael odwołał swoje uczestnictwo w szczycie. Hiszpanie zdziwieni

Izrael odwołał swoje uczestnictwo w szczycie. Hiszpanie zdziwieni

-

- Reklama -

W poniedziałek rozpoczął się w Barcelonie ministerialny szczyt Unii dla Śródziemnomorza (UpM), regionalnej organizacji, do której należą 43 państwa – 27 Unii Europejskiej oraz 16 śródziemnomorskich, w tym Autonomia Palestyńska.

Polskę reprezentuje na szczycie wiceminister SZ Wojciech Gerwel z delegacją, której towarzyszy ambasador RP w Madrycie Anna Sroka oraz konsul generalna w Barcelonie Ilona Kałdońska – poinformowała ambasada RP w Madrycie.

- Reklama -

Spotkaniu w Barcelonie przewodniczy wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Josep Borrell, wicepremier, minister spraw zagranicznych i ds. uchodźców Jordanii Ayman Safadi oraz sekretarz generalny UpM Nasser Kamell.

Gościem szczytu jest minister SZ Arabii Saudyjskiej książę Faisal bin Farhan, reprezentujący ministerialny Komitet Arabsko – Islamski.

Izrael odwołał swoje uczestnictwo w szczycie w ub. czwartek, po spotkaniu premiera Hiszpanii Pedro Sancheza z prezydentem Izraela Isaakiem Herzogiem i premierem Benjaminem Netanjahu.

Według źródeł rządowych w Madrycie debata ma koncentrować się na Izraelu i Palestynie w związku z eskalacją konfliktu w Strefie Gazy i na konsekwencjach wojny dla regionu.

Według Izraela decyzja o zmianie pierwotnego programu i skupieniu się na bieżącym konflikcie została podjęta bez konsultacji z Tel Awiwem.

Jak wyjaśniła ambasada Izraela w Brukseli, tematyka szczytu „podważa cele Unii dla Śródziemnomorza i grozi przekształceniem jej w kolejne międzynarodowe forum, na którym państwa arabskie atakują Izrael. Dlatego Izrael nie zamierza uczestniczyć w tym spotkaniu”.

Rząd w Madrycie przedstawia szczyt jako „idealne miejsce dla wznowienia dialogu izraelsko – palestyńskiego”. Premier Sanchez wielokrotnie opowiadał się za utworzeniem państwa palestyńskiego jako sposobu na trwałe rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Obecnie prasa arabska określa hiszpańskiego premiera jako „głos sprawy palestyńskiej w UE”.

Biorąca udział w szczycie delegacja państw arabskich i islamskich została powołana po nadzwyczajnym szczycie 11 listopada w Arabii Saudyjskiej pod auspicjami Ligi Państw Arabskich i Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC). Wezwano wówczas Izrael do zawieszenia broni i opowiedziano się za zbadaniem przez Międzynarodowy Trybunał Karny (TPI) „zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości” na terytoriach okupowanej Palestyny – Strefy Gazy, Zachodniego Brzegu i Wschodniej Jerozolimy.

(PAP)

Najnowsze