Unii Europejskiej przeszkadza nawet mała saszetka z cukrem często serwowana np. do kawy czy herbaty w lokalach czy hotelach. W sierpniu przyszłego roku zaczną obowiązywać nowe regulacje unijne dotyczące opakowań i produktów opakowaniowych (PPWR). Oznacza to zakaz stosowania jednorazowych opakowań mleka i cukru w hotelach czy w restauracjach.
11 lutego weszło w życie unijne rozporządzenie ws. opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Od 12 sierpnia 2026 roku zmienią się w związku z tym przepisy odnośnie stosowania jednorazowych opakowań, w tym tych do cukru czy herbaty.
„Oznacza to, że wszystkie hotele i kawiarnie w UE będą miały zakaz podawania cukru i mleka do kawy w jednorazowych opakowaniach. Zmiany te są częścią znacznie szerszych przepisów, których celem jest ograniczenia wykorzystania plastiku” – podaje radiozet.pl.
Zakaz obejmie też inne produkty, m.in. jednorazowe opakowania masła, dżemów czy sosów.
„Ale przepisy nie ograniczają się jedynie do gastronomii, bo chodzi też o eliminację małych buteleczek żeli pod prysznic, szamponów, czy balsamów, stosowanych w hotelach. Rozwiązania te budzą wiele niezadowolenia” – przyznaje portal.
Zakaz stosowania jednorazówek jako opakowania mleka i cukru uderzy we wszystkich. Wpłynie negatywnie na hotele jak i restauracje, jak również na samych klientów.
„Kontrowersje budzi m.in. aspekt dotyczący higieny. Dla wielu kawoszy możliwość skorzystania z jednorazówek ogranicza ryzyko, że w mleku czy cukrze znajdzie się coś niepożądanego, jak mogłoby być w przypadku dzbanków czy cukiernic ogólnodostępnych. Drugim ważnym problemem jest kwestia marnotrawstwa produktów. Otwieranie większych opakowań mleka czy dżemu może powodować konieczność wyrzucania tego, co nie zostało zużyte. Może się to także przekładać na zwiększenie wydatków na ww. produkty” – wskazuje radiozet.pl.
Nie wiadomo, jak można rozwiązać te kwestie. Tzn. wiadomo – wyjść z UE i olać wymysły uniokratów. Ale na to niestety się nie zanosi, bo Polacy są w UE zakochani.
Wprowadzany zakaz to część przepisów ukierunkowanych na ograniczenie wykorzystywania plastiku. Od 1 stycznia 2030 roku część rodzajów jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych ma zostać zakazanych. Wcześniej wprowadzane będą ograniczenia mające przyzwyczaić mieszkańców państw UE do wejścia w nowe regulacje.
„Zakazem objęte będą m.in. opakowania na nieprzetworzone świeże owoce i warzywa, jednorazowe naczynia i kubki wykorzystywane w kawiarniach i restauracjach, a także opakowania na pojedyncze porcje (np. na przyprawy, sosy, śmietankę, cukier). Zakaz obejmie też miniaturowe opakowania na przybory toaletowe i bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy (poniżej 15 mikrometrów grubości)” – wylicza radiozet.pl.
„Nowe regulacje Unii Europejskiej dotyczą zarówno samych konsumentów, jak i sektora przemysłowego oraz handlu. Zakładają ograniczanie zużycia plastiku, a w niektórych obszarach jego całkowite wycofanie. Do tego zwraca się uwagę także na ciężar opakowań, jak i wielkość oraz zawartość materiałów z recyklingu. Ponadto, nowe przepisy unijne promują kupowanie do własnych pojemników, a sprzedawcy są zobowiązani do umożliwienia klientom na przykład kupowania kawy na wynos do własnego kubka bez ponoszenia za to dodatkowych kosztów. Dodatkowo rozporządzenie ogranicza dopuszczalną zawartość substancji chemicznych w opakowaniach i minimalizuje stosowanie tych z wysoką zawartością związków potencjalnie niebezpiecznych, takich jak na przykład PFAS” – czytamy.