Strona głównaWiadomościPolitykaSkomplikują przepisy podatkowe pod pretekstem pomocy. Sejm skierował projekt do komisji

Skomplikują przepisy podatkowe pod pretekstem pomocy. Sejm skierował projekt do komisji

-

- Reklama -

Sejm skierował do dalszych prac w komisjach przygotowany przez Polskę 2050-TD projekt mający poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Sceptyczny do projektu jest resort finansów, który wskazał, że proponowane przepisy mogą skomplikować system podatkowy.

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Projekt zakłada m.in rozszerzenie zakresu środków trwałych, które mogą podlegać jednorazowej pełnej amortyzacji, zawężenie katalogu podmiotów podlegających procedurom związanym z cenami transferowymi obowiązującymi w PIT i CIT czy rozszerzenie katalogu przypadków, w których nie nalicza się odsetek od zaległości podatkowych.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

– Potrzebujemy innowacji, energii i przedsiębiorczości. (…) Musimy stoczyć walkę z systemem, który blokuje jakiekolwiek zmiany. Ten projekt odpowiada na realne potrzeby polskich przedsiębiorców – przekonywał wnioskodawca Ryszard Petru (Polska 2050-TD).

Europa Suwerennych Narodów

Wyjaśnił, że projektowana ustawa umożliwi przedsiębiorcom zaliczenie kosztów zakupu nowych maszyn, urządzeń czy sprzętu do kosztów uzyskania przychodu od razu w całości do kwoty 1 mln zł rocznie.

– Obecnie takie koszty rozkładane są na wiele lat, co spowalnia rozwój firmy – mówił poseł.

Według niego, dzięki temu rozwiązaniu „ułatwimy firmom inwestowanie w nowoczesny sprzęt, przyspieszmy rozwój małych i średnich przedsiębiorstw i zwiększymy ich konkurencyjność”.

Petru dodał, że projekt ustawy zakłada również deregulację w zakresie cen transferowych.

– Obecne przepisy dot. cen transferowych nakładają obowiązek dokumentowania transakcji nawet na firmy, które nie mają żadnych powiązań zagranicznych. Ten projekt wyłącza z tego obowiązku firmy działające jedynie w Polsce – powiedział.

Projektowana nowela zakłada ponadto – jak mówił Petru – „ograniczenie skutków przeciągających się kontroli skarbowych”.

– Proponujemy, aby przedsiębiorcy nie musieli płacić odsetek za zwłokę, jeśli kontrola skarbowa trwa dłużej niż sześć miesięcy. Chcemy też ograniczyć możliwość zawieszania przedawniania zobowiązań podatkowych, jeśli będzie wszczynane postępowanie karnoskarbowe na krótko przed przedawnieniem – dodał poseł.

Wszystkie kluby poparły skierowanie projektu ustawy do dalszego procedowania go w komisjach sejmowych. W innym tonie wypowiedział się jednak wiceminister finansów Jurand Drop, który podkreślił, że Ministerstwo Finansów jest „sceptyczne” do tego projektu.

– Nasze zastrzeżenia do projektu ustawy wydają się być zbieżne z opinią biura ekspertyz i kancelarii Sejmu. Ministerstwo Finansów zapatruje się na tę propozycję dosyć sceptycznie – powiedział wiceminister.

Drop wskazał m.in., że aktualnie, zarówno w ustawie o PIT, jak i w ustawie o CIT funkcjonuje już szereg rozwiązań w obszarze amortyzacji, z których podatnicy mogą skorzystać.

– Wprowadzenie kolejnych zmian i modyfikacji wydaje się nadmiarowe i może doprowadzić do większej komplikacji systemu podatkowego – powiedział.

– Nie ulega wątpliwości, że idea i wszystkie pomysły wprowadzania nowych, korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań prawnych zasługują na poparcie. Przekładając te pomysły na język prawa trzeba być jednak bardzo ostrożnym i skrupulatnym – podkreślił wiceminister finansów.

Po zakończonej debacie wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że projekt został skierowany do dalszych prac w komisji gospodarki i komisji finansów publicznych.

Źródło:PAP

Najnowsze