Strona głównaWiadomościPolitykaNiespodziewana kandydatka na prezydenta. Trzaskowski, Nawrocki i Braun padną przez Senyszyn?

Niespodziewana kandydatka na prezydenta. Trzaskowski, Nawrocki i Braun padną przez Senyszyn?

-

- Reklama -

Była poseł SLD, ekonomistka, nauczycielka akademicka Joanna Senyszyn poinformowała w poniedziałek, że zbiera podpisy, aby wystartować w wyborach prezydenckich. Jak podkreśliła, Polska potrzebuje niezależnej prezydentki, która nie będzie niczyim „długopisem”.

W poniedziałkowym oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych Senyszyn podkreśliła, że Polska potrzebuje prezydenta, który zapewniłby obywatelom „pokój, bezpieczeństwo i dobrobyt”. W ocenie b. działaczki SLD, taka prezydent powinna być odważna i niezależna, a decyzje powinna podejmować, mając na uwadze dobro ojczyzny – nie partyjny interes, nie będąc przy tym niczyim „długopisem”.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Senyszyn dodała, że przez całe swoje życie uczy przestrzegania praw człowieka, tolerancji, równości, a także szacunku dla ludzi i zwierząt.

Europa Suwerennych Narodów

„Buduję Polskę otwartą i sprawiedliwą dla wszystkich bez wyjątku obywatelek i obywateli. Przez 50 lat pracy akademickiej wykształciłam tysiące studentów, którzy działają na rzecz tych wartości” – napisała.

W rozmowie z PAP Senyszyn podkreśliła, że obywatelom, którzy nie chcą głosować ani na Prawo i Sprawiedliwość, ani na koalicję rządzącą, pozostają jedynie prawicowi kandydaci – mogą więc nie pójść do wyborów.

– Dlatego zdecydowałam się kandydować – powiedziała Senyszyn.

– Polki i Polacy chcą prezydenta niezależnego, którzy nie będzie niczyim długopisem i będzie się kierował dobrem ojczyzny, a nie partyjnym – stwierdziła b. poseł.

– Nie jestem strachliwa i nigdy nie byłam. Kampania na pewno będzie ostra, a walki będą zacięte, ale jestem zaprawiona w bojach- jestem w polityce od 25 lat – dodała Senyszyn.

Joanna Senyszyn (ur. w 1949 r.) to poseł na Sejm IV, V, VI i IX kadencji, była działaczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a także była członek PPS. W latach 2009-2014 deputowana do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Z wykształcenia ekonomistka, była m.in. rektorem Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni, a także dziekanem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Jest również wieloletnią prezes stowarzyszenia „Polka potrafi” i gdyńskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu.

Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne. Ponadto do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata.

Po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla kandydata pełnomocnik komitetu wyborczego zawiadamia Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu. Dopiero po rejestracji komitetu przez PKW może on prowadzić agitację.

Kolejnym krokiem prezydenckiej kampanii wyborczej będzie zgłoszenie kandydata na prezydenta – jest na to czas do 4 kwietnia do godz. 16. Do rejestracji kandydata przez PKW konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla niego.

Źródło:X / nczas.info

Najnowsze